Strona główna Diety Jakie diety odchudzające warto stosować?

Jakie diety odchudzające warto stosować?

1899
0
PODZIEL SIĘ
diety odchudzające jakie warto stosować?

Obecnie na rynku można spotkać cały szereg diet odchudzających. Od popularnych kilka lat temu diet jednoskładnikowych typu dieta kapuściana, po diety South Beach czy 1000 kalorii. Jaką dietę jednak warto wybrać, aby cieszyć się upragnionymi efektami?  

Diety odchudzające

Diety odchudzające to diety ubogoenergetyczne, które na celu mają przede wszystkim redukcję masy ciała, ale także zapewnienie prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz zmniejszenie uczucia głodu. Zostały one stworzone dla osób z nadmierną masą ciała, tzn. z nadwagą lub otyłością. Rozkwit diet odchudzających przypada na lata 80. ubiegłego wieku. Z tamtego okresu pochodzi również wiele diet określanych potocznie jako “diety cud”, gwarantujące w szybkim czasie duży ubytek masy ciała. Jednak w świetle najnowszych badań, taka strategia nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wykazano, że osoby, które w krótkim czasie znacząco schudły, przybierają na wadze zdecydowanie szybciej w stosunku do osób, których proces redukcji masy ciała był wolniejszy.

Wśród najpopularniejszych diet odchudzających warto wymienić:

  • dietę 1000 kalorii zakłada dzienną podaż 1000 kalorii, przy czym około 2025% energii powinno pochodzić z białka, 2025% energii z tłuszczów, a 5060% energii z węglowodanów. Zakłada ona eliminację z diety wszelkich “bomb kalorycznych” jak słodyczy czy fast-foodów, a zamiast tego wprowadzenie ciemnego pieczywa, kasz, chudego mięsa, czy tłuszczów roślinnych;
  • dietę kapuścianą cieszyła się popularnością kilkanaście lat temu. Polega ona na spożywaniu przede wszystkim zup z białej lub włoskiej kapusty. Twórcy diety zwracają uwagę na wykorzystanie tzw. termogenezy poposiłkowej, co oznacza, że ilość energii potrzebnej do strawienia tego posiłku jest mniejsza niż ilość energii dostarczona.
  • dieta South Beach stworzona została w Stanach Zjednoczonych. Dieta podzielona jest na 3 fazy. Podczas pierwszej trwającej około 2 tygodnie należy wyeliminować z jadłospisu wszelkie węglowodany. Dozwolone jest jedynie spożywanie chudego mięsa, olei roślinnych, warzyw oraz jajek. W trakcie drugiej fazy, również 2-tygodniowej można do diety włączyć ciemne pieczywo, kasze oraz owoce. Ostatnia faza według autora może trwać całe życie i podczas niej można spożywać to, na co ma się ochotę, jednak należy zwrócić uwagę, aby indeks glikemiczny tych potraw był jak najniższy.

Wszystkie wyżej wymienione diety są dietami bardzo ubogo energetycznymi. Co za tym idzie, mogą przyczynić się do szybkiej utraty masy ciała, jednak istnieje duże ryzyko efektu jojo. Może być to korzystne w przypadku osób, które muszą szybko i znacząco zmniejszyć masę ciała np. przed zabiegiem, jednak nie jest to korzystny sposób na odchudzanie się. Dodatkowo, takie diety przyczyniają się do spowolnienia spoczynkowej przemiany energii, negatywnych skutków zbyt niskiej podaży składników odżywczych, np. zaparć spowodowanych zbyt małym spożyciem błonnika. Diety te są również często niedoborowe, co za tym idzie, nie pokrywają zapotrzebowania na składniki mineralne oraz witaminy. Ostatnim, jednak nie mniej ważnym aspektem, jest brak kształtowania prawidłowych nawyków. Oznacza to, że osoba po zakończeniu stosowania takiej diety odchudzającej, nadal nie będzie wiedziała, co powinna jeść, a czego nie, aby utrzymać efekty odchudzania.

Jakie diety odchudzające warto stosować?

Wszelkie diety odchudzające powinny być stosowane pod okiem dietetyka lub lekarza, gdyż każdy przypadek jest indywidualny oraz wymaga specjalnie przygotowanej diety, która nie tylko będzie zapewniała prawidłową liczbę kalorii, ale również będzie dostosowana pod względem chorób współistniejących czy preferencji żywieniowych. Doświadczony dietetyk na podstawie aktualnego dzienniczka żywieniowego danej osoby, będzie potrafił zmodyfikować dotychczasowy sposób żywienia, w sposób jak najbardziej optymalny dla tej osoby. Dzięki niewielkim zmianom w diecie, osoba ta nie traktuje diety jako “kary”, dzięki czemu nawyki te pozostaną na dłużej.

Aby w sposób bezpieczny i trwały pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej należy przede wszystkim kierować się zasadami zdrowego żywienia. Oznacza to, że z diety należy wyeliminować niezdrowe przekąski typu słodycze, fast-foody czy napoje gazowane. Podstawą diety powinny natomiast być produkty pełnoziarniste, kasze, warzywa, chude mięso, ryby czy tłuszcze roślinne. Aby jednak dieta miała działanie odchudzające, należy zastosować ujemny bilans energetyczny w wielkości około 300500 kcal. Nie bez znaczenia pozostaje również aktywność fizyczna, którą również należy wziąć pod uwagę podczas planowania dziennego wydatku energetycznego. Osoby, które indywidualnie zmieniają swój sposób żywienia powinny zapoznać się przede wszystkim z normami żywienia, które określają niezbędną podaż makro, mikroskładników oraz witamin wraz z źródłami z których można je czerpać. Dzięki zapewnieniu tego zapotrzebowania dieta nie będzie stanowiła ryzyka powstawania niedoborów, a co za tym idzie nie będzie wpływała negatywnie na zdrowie i samopoczucie.

Bibliografia:

[1] B. Frączek, Diety alternatywne i ich zastosowanie w sporcie, Kraków, 2016

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSok z aronii. Działanie, stosowanie i przeciwwskazania
Następny artykułCzy trening ABS spala tkankę tłuszczową?
Nina Więcek
Dietetyk i fizjoterapeuta z Wrocławia. Pasjonatka jogi, miłośniczka książek i początkujący nurek. A oprócz tego wegetarianka. Zajmuję się promowaniem zdrowego stylu życia, zarówno w kwestii diety, jak i aktywności. Uważa, że to niewielkie kroki są kluczem do sukcesu i nad nimi stara się pracować każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here