Strona główna Diety Czy dieta owocowa oczyszcza organizm? Kto nie powinien jej stosować?

Czy dieta owocowa oczyszcza organizm? Kto nie powinien jej stosować?

3376
1
PODZIEL SIĘ
dieta owocowa dla kogo, przeciwwskazania

Szukasz szybkiej diety, żeby zmieścić się w sukienkę na wesele? Potrzebujesz szybko zrzucić kilka kilogramów? Czy dieta owocowa jest dobrym rozwiązaniem?

Dieta owocowa

Dieta owocowa uznawana jest za dietę oczyszczającą i bardzo łatwą do stosowania. Ten rodzaj diety polega na spożywaniu jedynie owoców (lub też według niektórych dodatkowo warzyw) przez krótki czas (zazwyczaj 2–3 dni). Jakie są pozostałe zasady diety owocowej?

  • Przez czas trwania diety można spożywać tylko jeden wybrany owoc lub korzystać z kilku rodzajów.
  • Sposób przygotowania owoców jest dowolny, a więc mogą to być owoce w postaci soków, smoothie, na surowo, sałatek lub poddawane obróbce termicznej, jak również mrożone.
  • Zaleca się spożywanie owoców ze skórką.
  • Należy zrezygnować z owoców suszonych.
  • Zaleca się wypijanie dużej ilości płynów, zwłaszcza wody, a poza tym zielonej herbaty i naparów ziołowych.

Owoce uznawane są za zdrową grupę produktów spożywczych. Zwykle zawierają niewiele kalorii, są bogate w witaminy, składniki mineralne i wodę.

W trakcie diety owocowej możliwa jest utrata kilku kilogramów. Po jej zakończeniu należy stopniowo wracać do prawidłowej diety.

Czy dieta owocowa oczyszcza organizm?

W internecie można przeczytać wiele artykułów na temat oczyszczającego działania diety owocowej. Jednak należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z braku możliwości „oczyszczania” organizmu z toksyn jakąkolwiek dietą. Za oczyszczanie organizmu odpowiada wątroba i nerki, a więc dopóki te narządy pracują prawidłowo nie musimy się obawiać. Warto jednak pamiętać, że wprowadzenie do diety dużej ilości owoców i warzyw pozwoli odnieść wiele korzyści, ze względu na zwiększenie podaży składników mineralnych, witamin i błonnika pokarmowego.

Kto nie powinien stosować diety owocowej?

Każdy rodzaj bardzo restrykcyjnej diety nie jest zalecany. Krótkotrwałe monoskładnikowe diety nie powinny być stosowane przez nikogo. Podobnie jest z dietą owocową, która ma znacznie więcej minusów niż plusów.

Plusy:

  • szybka redukcja kilogramów,
  • dostarczenie do organizmu dużej dawki błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych,
  • łatwość stosowania diety i dostępność produktów.

Minusy:

  • zaburza poziom cukru we krwi,
  • może powodować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego (wzdęcia, biegunka),
  • może powodować niedobory pokarmowe (przede wszystkim białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, wapnia, magnezu, witamin z grupy B, witaminy D),
  • mimo bogactwa składników mineralnych i witamin, brak tłuszczu uniemożliwia rozpuszczanie i wchłanianie niektórych składników pokarmowych,

Na szczęście krótki czas stosowania tej diety chroni przed ryzykiem poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu.

Takiej diety jednak bezwzględnie powinny wystrzegać się osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (cukrzyca typu I, II i insulinooporność oraz zaburzenia lipidowe).

Dieta owocowa to kilkudniowa dieta składająca się jedynie z owoców. W trakcie jej trwania możliwa jest szybka utrata nawet kilku kilogramów, jednak nie można liczyć się z tym, że będzie to utrata tkanki tłuszczowej. Niestety nie ma działania oczyszczającego oraz posiada wiele minusów, z tego względu nie jest zalecana przez dietetyków jako sposób na efektywne odchudzanie. Jednak krótkie stosowanie diety owocowej nie powinno wywołać problemów zdrowotnych. Bezwzględnie nie zalecana jest osobom z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy alkohol tuczy? Ile kalorii ma alkohol?
Następny artykułCzy dieta płynna skutecznie odchudza? Zasady i przeciwwskazania
mgr Natalia Główka
Dietetyk sportowy i kliniczny, Doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistka Fundacji Otylii Jędrzejczak oraz członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej i International Society of Sports Nutrition (ISSN). Autorka publikacji renomowanego czasopisma dla dietetyków "Współczesna Dietetyka". Od wielu lat współpracuje ze sportowcami wyczynowymi różnych dyscyplin, w tym medalistami międzynarodowych imprez sportowych, reprezentantami Polski, olimpijczykami, czołowymi zawodnikami KSW oraz FEN, a także zawodnikami rajdu Dakar.

1 KOMENTARZ

  1. Nigdy nie byłam najszczuplejsza. Nigdy specjalnie nie dbałam o siebie. Jakiś miesiąc temu moja sytuacja się zmieniła. Poczytałam trochę o diecie sokowej i stwierdziłam, że nie wymaga to aż tak dużego wysiłku jak np. dieta. Robiłam wszystko w domu, akurat była okazja żeby zacząć używać wyciskarki kupionej niedawno. Powiem, że po kuracji od razu poprawiło mi się samopoczucie i na pewno jeszcze kiedyś spróbuję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here