Strona główna Diety Czy dieta płynna skutecznie odchudza? Zasady i przeciwwskazania

Czy dieta płynna skutecznie odchudza? Zasady i przeciwwskazania

2439
0
PODZIEL SIĘ
dieta płynna zasady

Szukasz szybkiej metody, która pozwoli Ci pozbyć się nadmiernych kilogramów przed ważnym wydarzeniem? Zastanawiasz się czy nie spróbować diety płynnej? Czym jest dieta płynna i czy skutecznie odchudza? Jakie są jej zasady?

Dieta płynna

Jedną z diet łatwostrawnych o zmienionej konsystencji jest dieta płynna oraz płynna wzmocniona. Taka dieta charakteryzuje się cechami diety łatwostrawnej uwzględniając dodatkowo płynną konsystencję przyjmowanych posiłków. Jest to specjalny sposób żywienia stosowany najczęściej z przyczyn zdrowotnych, jednak coraz częściej stanowi interesującą alternatywę dla osób, których celem jest zgubienie zbędnych kilogramów.

Jakie jest zastosowanie diety płynnej? Zaleca się ją:

  • u osób chorych, u których występują problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty, nudności czy biegunka;
  • u osób chorych, u których według zaleceń lekarskich taka dieta jest konieczna;
  • dieta płynna wzmocniona, będąca modyfikacją diety płynnej, stosowana jest w chorobach jamy ustnej i przełyku, u osób nieprzytomnych oraz według zaleceń lekarza.

Jaki jest cel diety płynnej?

Celem tej specjalnej diety jest dostarczenie przede wszystkim odpowiedniej ilości płynów. Dieta płynna wzmocniona ma na celu dostarczenie odpowiedniej ilości energii oraz składników pokarmowych, jak również ochrona przewodu pokarmowego przed podrażnieniem mechanicznym, chemicznym czy termicznym pokarmów.

Uwaga! Należy pamiętać, że dieta płynna nie dostarcza wymaganej ilości energii ani składników pokarmowych!

Zasady diety płynnej

Dieta płynna według zaleceń powinna składać się z:

  • 16% białka ogółem,
  • 34% tłuszczu,
  • 50% węglowodanów.

Cechy charakterystyczne diety płynnej:

  • dieta może być stosowana jest przez 1–2 dni!
  • zaleca się wypijanie płynów, takich jak: przegotowana woda, mineralna, niegazowana, napar z rumianku i mięty, herbata bez cukru. Niekiedy herbata może być z dodatkiem soku z cytryny lub soku owocowego; w niektórych przypadkach dozwolone jest spożywanie kleiku z kaszy jęczmiennej, ryżu lub płatków owsianych, przesączonego przez grube sito;
  • możliwe jest również podawanie chudego rosołu z cielęciny lub drobiu;
  • z czasem dietę zaczyna się rozszerzać o dodatek żółtka jaja, masła czy żelatyny;
  • kolejnym etapem rozszerzania diety płynnej jest wprowadzanie posiłków miksowanych, a następnie przejście do diety łatwostrawnej.

Czy dieta płynna skutecznie odchudza?

Specjalna dieta płynna stosowana w celach medycznych nie jest tym samym, co dieta sokowa, która często jest z nią płynnie utożsamiana. Dieta płynna, a więc dostarczanie do organizmu jedynie płynów przez 1–2 dni, wynika z przyczyn zdrowotnych, w których przez krótki czas niemożliwe jest normalne odżywianie. Jednak ze względu na to, że dieta ta jest niepełnowartościowa, nie jest zalecana poza szczególnymi przypadkami medycznymi. Dieta płynna nie jest alternatywną dietą odchudzającą i absolutnie nie powinna być stosowana w celu redukcji masy ciała. Nawet stosowana przez 1–2 dni nie umożliwia redukcji tkanki tłuszczowej, a występujący w jej trakcie spadek masy ciała wynika z innych przyczyn, takich jak problemy żołądkowo-jelitowe oraz wyeliminowania spożywania produktów w formie stałej. Przy powrocie do zdrowia utracone kilogramy szybko wracają, co pokazuje, że nie wynikały z redukcji tkanki tłuszczowej.

Przeciwwskazania do stosowania diety płynnej

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania diety płynnej jest brak wskazań do jej stosowania, a więc w przypadku, gdy nie ma problemów żołądkowo-jelitowych ani innych problemów zdrowotnych, w których lekarz zaleci jej stosowanie. Dodatkowo przeciwwskazaniem do stosowania takiej diety są zaburzenia odżywiania, jak również niedożywienie organizmu. Wynika to z faktu, że dieta płynna jest dietą niepełnowartościową.

Dieta płynna to specjalna dieta lecznicza, będąca modyfikacją diety łatwostrawnej. Jest to dieta wykorzystywana w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych oraz innych problemów zdrowotnych z zaleceń lekarza. Jest to dieta niepełnowartościowa, która może być stosowana jedynie przez 1–2 dni. Absolutnie nie jest to alternatywna dieta odchudzająca i nie powinna być stosowana jako metoda redukcji masy ciała.

Bibliografia:

[1] Jarosz, Zasady prawidłowego żywienia w szpitalach, IŻŻ, 2011.

[2] H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka, Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2012.

[3] M. Jaros, Zalecenia zdrowego żywienia w schorzeniach układu krążenia, układu oddechowego, narządu ruchu, psychosomatycznych i onkologicznych, IŻŻ, 2012.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy dieta owocowa oczyszcza organizm? Kto nie powinien jej stosować?
Następny artykułCzy warto pozwalać sobie na cheat meal?
mgr Natalia Główka
Dietetyk sportowy i kliniczny, Doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistka Fundacji Otylii Jędrzejczak oraz członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej i International Society of Sports Nutrition (ISSN). Autorka publikacji renomowanego czasopisma dla dietetyków "Współczesna Dietetyka". Od wielu lat współpracuje ze sportowcami wyczynowymi różnych dyscyplin, w tym medalistami międzynarodowych imprez sportowych, reprezentantami Polski, olimpijczykami, czołowymi zawodnikami KSW oraz FEN, a także zawodnikami rajdu Dakar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here