Strona główna Treningi i ćwiczenia Trening na skakance. Co daje skakanie na skakance?

Trening na skakance. Co daje skakanie na skakance?

2969
0
PODZIEL SIĘ
skakanie na skakance efekty

Skakanka – zapewne każdy z nas pamięta ten sznurek, rzemyk czy żyłkę z dzieciństwa. Do dziś przedmiot ten kojarzy się ze zwykłą zabawką dla dzieci. Jednak nic bardziej mylnego, dzięki skakance możemy zrobić świetny trening, angażujący całe ciało i spalający dużą liczbę kalorii.

Skakanie na skakance to jeden z nielicznych treningów angażujących praktycznie wszystkie mięśnie naszego ciała (tułów, brzuch, ramiona, plecy, przedramiona, mięśnie czworogłowe, łydki). Jest to trening wytrzymałościowy całego ciała, co pozwala na spalenie dużej ilości kalorii. Oprócz spalania tkanki tłuszczowej systematyczny trening na skakance pozwoli poprawić wydolność i kondycję naszego organizmu. Skakanie wzmocni i uelastyczni nasze ciało, a dzięki temu będziemy bardziej odporni na kontuzję.

Taki trening wytrzymałościowy jest formą treningu cardio, dlatego też najbardziej zaangażowany będzie tutaj nasz układ krwionośny oraz oddechowy. Skakankę możemy wykorzystać zarówno w treningu wykonywanym metodą ciągłą (czyli właśnie tzw. „cardio”) utrzymując średnią intensywność treningową lub metodą interwałową, przy której występują dwie fazy (szybka i wolna) – konieczne jest utrzymywanie wysokiej intensywności treningu w szybkiej fazie wykonywania ćwiczeń.

Skakanka to nie tylko zwykłe przeskoki przez sznurek. Na tym przyrządzie jesteśmy w stanie wykonywać różne ćwiczenia, musimy jednak pamiętać, że do takiego treningu również musimy się przygotować. Przede wszystkim rozgrzewka. Należy wykonać ćwiczenia rozgrzewające nasze nogi, ramiona, stawy skokowe, a także nadgarstki. Następnie ważna jest technika wykonywania przeskoków. Musimy zachować odpowiednią postawę, a mianowicie:

  • plecy wyprostowane
  • brzuch wciągnięty
  • nogi i łokcie w delikatnym ugięciu
  • łokcie trzymane blisko tułowia
  • dłonie odchylone na boki
  • barki cofnięte do tyłu tak, aby nie brały udziału podczas ćwiczeń
  • skacz na palcach, nie na całych stopach (ponieważ spowoduje to ból)

Teraz kiedy znasz już prawidłową technikę skoków na skakance warto również zapoznać się z technikami jakie możemy wykorzystywać w takim treningu, aby nie był on nudny.

  1. Podskoki w miejscu
  2. Bieg w miejscu
  3. Skakanie do tyłu
  4. Podskoki na jednej nodze naprzemiennie
  5. Krzyżowanie skakanki
  6. Podwójne skoki na skakance
  7. Tzw. „ósemka” przeskok wykonywany jest podczas wykonywania przez ręce ruchu tzw. ósemki

Jest wiele sposobów, które mogą nam urozmaicić trening na skakance. Zarówno zmiana kolejności ćwiczeń, dodawanie nowych elementów, jak i stopniowe zwiększanie tempa przeskoków to wariacje dające możliwość zrobienia porządnego treningu.

Co daje skakanie na skakance?

Systematyczny trening na skakance pozwala nam spalić dużą ilość kalorii, a co za tym idzie pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. W dostępnych tabelach wydatków energetycznych możemy spotkać się z wartościami rzędu 100–200 kcal / 10 min treningu (przy około 120 skokach na minutę). Ilość spalonych kalorii będzie zależna od masy naszego ciała i intensywności wysiłku.  

Dodatkowo poprawia naszą wydolność i kondycję. Skakanka to również świetny sposób na poprawę naszej szybkości oraz zwinności. Taki trening wzmacnia nasze mięśnie i poprawia sylwetkę.

Efekty skakania na skakance

Dzięki temu, że skakanka to sprzęt, którym możesz ćwiczyć wszędzie (w domu, w parku, na siłowni, na wakacjach) możesz poświęcić 20–40 minut na zrobienie treningu 3 razy w tygodniu. Dzięki temu wzmocnisz swoje mięśnie (głównie nóg), a także ramion, brzucha, pośladków, ujędrnisz i uelastycznisz całe ciało dobrze się przy tym bawiąc.

Skakanie na skakance jest dla większości zdrowych osób, jednak nie zaleca się ich w przypadku osób mających problem ze stawami, krążeniem, niewydolnością serca, a także w przypadku zbyt dużej nadwagi.

Warto sięgnąć po skakankę i urozmaicić swój trening. Jest to przyrząd, który doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie podstawowego treningu. A dzięki temu, że skakanie doczekało się wielu modyfikacji, trening nie będzie wcale nudny i monotonny.

Bibliografia:

[1] Prus G., Trening sportowy, 2003

[2] Błach W., Migasiewicz J.,Innowacje w przygotowaniu fizycznym zawodników sportów walki, 2017

[3] Praca zbiorowa pod redakcją K. Wieczorka, Trenerzy kick-boxingu radzą, 2003

[4] Zakrzewski S., Jak stać się silnym i sprawnym, Sport i turystyka, 1960.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWęglowodany – przed i po treningu. Węglowodany a cukry
Następny artykułEfekty zumby i kroki dla początkujących
mgr Patrycja Lisiecka
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Instruktorka Rekreacji Ruchowej AWF ze specjalnością: Fitness Ćwiczenia Siłowe. Miłośniczka aktywnego trybu życia, wellness i zdrowego żywienia. Ukończyła podstawowy kurs dietetyki przeprowadzony przez Akademię Dietetyki we Wrocławiu. Od lat związana ze sportem: jest byłą piłkarką ręczną, brała udział w szosowych wyścigach rowerowych, a także w zawodach sylwetkowych. Od samego początku swoje zainteresowania oraz wiedzę fizjoterapeutyczną poszerza w dziedzinie medycyny sportowej, ortopedii, traumatologii, a także w pediatrii. Specjalizuje się w treningu rehabilitacyjnym, treningu siłowym, a także w dietetyce i racjonalnym odżywianiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here