Strona główna Treningi i ćwiczenia Stepper. Ćwiczenia na stepperze i efekty

Stepper. Ćwiczenia na stepperze i efekty

4809
0
PODZIEL SIĘ
ćwiczenia na stepperze efekty

Niewielka maszyna do ćwiczeń w domu lub pełnowymiarowa do ćwiczeń na siłowni. Ćwiczenie na tym urządzeniu przypomina wchodzenie po schodach, dzięki czemu wzmacnia mięśnie nóg i pośladków. Czym jest stepper i jakie efekty może przynieść trening na tym urządzeniu?

Stepper

Trening za pomocą steppera może być przeprowadzony w domu, mamy wtedy do czynienia z małą maszyną składającą się z dwóch pedałów, na których umieszczamy stopy, a następnie inicjujemy ruch wchodzenia na wzniesienie lub po prostu ruch wchodzenia po schodach. W trakcie ćwiczenia przybieramy prawidłową postawę ciała, czyli prosty kręgosłup, napięte mięśnie brzucha, głowa skierowana na wprost, łopatki ściągnięte. Oprócz najpopularniejszych stepperów prostych, możemy się również spotkać ze stepperem bocznym i skrętnym pierwszy z nich przypomina wykonywanym ruchem jazdę na nartach, natomiast na stepperze skrętnym możemy ćwiczyć dwa wspomniane wcześniej ruchy oraz dodatkowo skrętne przypominające jazdę na łyżwach.

Steppery to również urządzenia, które możemy spotkać w klubach fitness, różnią się one od tych mniejszych tym, iż posiadają drążek, dzięki któremu łatwiej jest nam zachować równowagę i możemy się czegoś chwycić. Taki pełnowymiarowy stepper posiada również panel, na którym widnieją informacje o czasie treningu, programie treningowym, a także liczbie kalorii jaką spalamy.

Efekty ćwiczeń na stepperze

Dzięki niewielkim rozmiarom oraz stosunkowo niskiej cenie wiele osób decyduje się na zakup takiego urządzenia do domu. Przeprowadzając trening na stepperze możemy poprawić swoją kondycję, a także wzmocnić mięśnie nóg oraz pośladków. Dobrze przeprowadzony trening niesie za sobą wiele korzyści, oprócz wzmocnienia dolnej partii mięśniowej możemy dodatkowo spalić nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zniwelować cellulit.

Taki trening jest wskazany dla osób zdrowych, bez kontuzji. Jest to trening aerobowy, czyli w głównej mierze nastawiony na spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli wykonujemy go systematycznie i dodatkowo utrzymujemy odpowiednią dietę to efekt takiego treningu z pewnością nas usatysfakcjonuje.

Ćwiczenia na stepperze

Trening powinien być wykonywany 3 razy w tygodniu po 30–40 minut. Jak każdy trening ten na stepperze również powinna poprzedzać rozgrzewka, dzięki której zminimalizujemy ryzyko kontuzji. Warto wykonać ćwiczenia ogólnorozwojowe takie jak:

  • bieg w miejscu,
  • bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan,
  • pajacyki,
  • krążenia ramion w przód/w tył,
  • półprzysiady.

Intensywność treningu zależy od tempa, w jakim przeprowadzamy ćwiczenie. Możemy je utrzymywać na stałym poziomie lub możemy je przyspieszać.

Jeśli zastosujemy się do powyższych zasad i będziemy go wykonywać regularnie jesteśmy w stanie ujędrnić naszą skórę, zredukować cellulit, wyrzeźbić i wzmocnić uda, łydki, a także pośladki. Oprócz tego trening na stepperze poprawi naszą kondycję i wydolność oddechowo-krążeniową, a także w połączeniu z dietą pozwoli nam pozbyć się zbędnych kilogramów.

Bibliografia:

  1.  Instrukcja obsługi stepper 2w1, [dostęp on-lin] https://www.fitham.cz 
  2. Gomez Ruth Arteaga, Aerobik i step, Wydawnictwo Buchmann, 2009

  3. Nancy Naternicola, Fitness: Steps to Success, 2014

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułĆwiczenia na plecy w domu i na siłowni
Następny artykułEfekty ćwiczenia deski (plank)
mgr Patrycja Lisiecka
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Instruktorka Rekreacji Ruchowej AWF ze specjalnością: Fitness Ćwiczenia Siłowe. Miłośniczka aktywnego trybu życia, wellness i zdrowego żywienia. Ukończyła podstawowy kurs dietetyki przeprowadzony przez Akademię Dietetyki we Wrocławiu. Od lat związana ze sportem: jest byłą piłkarką ręczną, brała udział w szosowych wyścigach rowerowych, a także w zawodach sylwetkowych. Od samego początku swoje zainteresowania oraz wiedzę fizjoterapeutyczną poszerza w dziedzinie medycyny sportowej, ortopedii, traumatologii, a także w pediatrii. Specjalizuje się w treningu rehabilitacyjnym, treningu siłowym, a także w dietetyce i racjonalnym odżywianiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here