Strona główna Treningi i ćwiczenia Czy w ciąży można jeździć na rowerze? Jazda na rowerze w ciąży

Czy w ciąży można jeździć na rowerze? Jazda na rowerze w ciąży

1558
0
PODZIEL SIĘ
jazda na rowerze w ciazy

Jazda na rowerze w ciąży stała się ostatnio tematem dość dyskusyjnym. W krajach takich jak Holandia czy Dania kobiety jeżdżą na rowerach do ostatnich dni przed porodem, chyba że występują u nich przeciwwskazania i lekarz im tego zabrania. W naszym kraju zdecydowanie mniej kobiet wybiera tę aktywność fizyczną. Czy zatem jazda na rowerze w czasie ciąży jest bezpieczna?

Jazda na rowerze w ciąży

W ostatnich czasach rower stał się bardzo popularnym środkiem transportu. Z jazdy na nim wynika wiele zalet, ale również niebezpieczeństw. W literaturze można się spotkać z wieloma opiniami lekarzy, którzy jednoznacznie uważają, iż jazda na rowerze w ciąży jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko dla pań, które już wcześniej, czyli przed ciążą, regularnie uprawiały ten sport. Jeśli natomiast ciąża nie przebiega prawidłowo lub jest ciążą mnogą, zabrania się wykonywania tejże czynności. Wyklucza ją każda najmniejsza patologia, w tym: cukrzyca, nadciśnienie i ciąża mnoga.

Jeśli natomiast jazda na rowerze była praktykowana już wcześniej, będzie miała bardzo dobry wpływ na kobiety zwłaszcza we wczesnym okresie ciąży, gdy brzuch jest jeszcze mały i nie przeszkadza. Korzyści, które może przynieść jazda na rowerze, to między innymi: dotlenienie organizmu, odciążenie kręgosłupa, zachowanie aktywności fizycznej aż do porodu czy zapobieganie powstawaniu żylaków.

Ważne jest, by jeździć spokojnie, narzucić sobie mniejsze tempo jazdy. Teren powinien być łatwy, tak aby nie doprowadzić do żadnego upadku czy zderzenia – dlatego też zaleca się wybierać mniej uczęszczane uliczki. W razie zmęczenia należy robić przerwy, nie wolno też dopuścić do odwodnienia.

Trzeba również pamiętać, że w czasie ciąży brzuch przyszłej mamy się powiększa, a co za tym idzie, środek ciężkości przesuwa się do przodu. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie wysokości kierownicy, aby łatwo było utrzymywać pionową sylwetkę. Oprócz kierownicy istotne jest też ustawienie siodełka – tak, by kobiecie w ciąży jechało się jak najwygodniej.

Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Możliwość jazdy na rowerze w ciąży należy zawsze konsultować z lekarzem, który w niektórych przypadkach może tego kategorycznie zabronić. Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, jazda na rowerze przyniesie wiele korzyści, między innymi polepszy krążenie, pomoże zachować prawidłową masę ciała, a także poprawi humor i sprawi, że przyszłej mamie wzrośnie poziom endorfin.

Należy planować krótkie wycieczki, aby nie forsować się zbyt mocno, warto również mieć na uwadze fakt, że w czasie ciąży dużo łatwiej o przegrzanie oraz odwodnienie. Dlatego na przejażdżkę zawsze należy zabrać ze sobą odpowiednią ilość płynów.

Bibliografia:

[1] Anna Dziedzic, Fit mom. ciąża, 2017

[2] Bonnie Berk, Aktywna mama. Ćwiczenia i porady dla przyszłych mam, Buko Rower, 2010. 

[3] Jane Wake, Forma w ciąży, Edipresse Polska S.A., 2015

[4] Wpływ aktywności fizycznej w okresie ciąży na przebieg porodu, praca zbiorowa, Health and Sport 2015;5(9):505–514.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSposoby na wysiłkowe nietrzymanie moczu
Następny artykułDieta niełączenia. Zasady i efekty
mgr Patrycja Lisiecka
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Instruktorka Rekreacji Ruchowej AWF ze specjalnością: Fitness Ćwiczenia Siłowe. Miłośniczka aktywnego trybu życia, wellness i zdrowego żywienia. Ukończyła podstawowy kurs dietetyki przeprowadzony przez Akademię Dietetyki we Wrocławiu. Od lat związana ze sportem: jest byłą piłkarką ręczną, brała udział w szosowych wyścigach rowerowych, a także w zawodach sylwetkowych. Od samego początku swoje zainteresowania oraz wiedzę fizjoterapeutyczną poszerza w dziedzinie medycyny sportowej, ortopedii, traumatologii, a także w pediatrii. Specjalizuje się w treningu rehabilitacyjnym, treningu siłowym, a także w dietetyce i racjonalnym odżywianiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here