Strona główna Odżywianie Siemię lniane a odchudzanie

Siemię lniane a odchudzanie

1749
0
PODZIEL SIĘ
siemię lniane a odchudzanie

W obecnych czasach, gdy nadwaga i otyłość stają się jedną z najbardziej poważnych chorób, zaczynamy szukać różnych metod wspomagających odchudzanie. Dodatek różnych składników do diety może przyspieszać proces redukcji masy ciała. Jak jest w przypadku siemienia lnianego?

Len zwyczajny to roślina uprawiana już od początku rozwoju cywilizacji w okolicach Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej. Len dostarcza włókna oraz oleju tłoczonego z nasion. Lecznicze metody wykorzystania nasion lnu opisywane były już przed naszą erą, głównie jako wspomaganie leczenia zapalenia błon śluzowych, bólów brzucha czy przy biegunce. 

Nasiona lnu, czyli inaczej siemię lniane są drobnymi, płaskimi nasionami o kolorze brązowo-szarym, które w wyniku kontaktu z wodą pęcznieją i otaczają się śluzem. Z nasion tłoczony jest również olej. 

W ciągu ostatnich lat siemię lniane zyskuje na popularności w dietetyce i medycynie, co zawdzięcza swoim wyjątkowym właściwościom zdrowotnym i bogactwie składników pokarmowych. 

Jakie wartości odżywcze ma siemię lniane? 

Jakie jest zastosowanie siemienia lnianego w profilaktyce i leczeniu? 

  • Wspomaganie utrzymania homeostazy hormonów steroidowych
  • Ochronne działanie przed osteoporozą
  • Wiąże wodę i zwiększa objętość stolca, wspomaga profilaktykę i leczenie zaparć
  • Profilaktyka nowotworów
  • Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych
  • Obniżenie poziomu cholesterolu LDL i triglicerydów
  • Korzystny wpływ na ciśnienie tętnicze krwi

Siemię lniane a odchudzanie?

Coraz większe zainteresowanie spożyciem siemienia lnianego wynika głównie z dużej zawartości błonnika pokarmowego i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. 

Błonnik pokarmowy wykazuje bezpośrednie powiązanie ze zdrowiem, zmniejszaniem gęstości energetycznej diety i redukcją absorpcji tłuszczu. Badania pokazują korzyści zwiększonej podaży błonnika dla profilaktyki wzrostu masy ciała i akumulacji tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Spożywanie siemienia lnianego może wspomagać zmniejszenie otyłości brzusznej. 

Dodatkowo duża ilość błonnika w siemieniu powoduje zwiększenie objętości pokarmów w żołądku, co daje szybsze uczucie sytości. Spowolnienie tempa opróżniania żołądka i wchłaniania substancji odżywczych wpływa na zahamowanie apetytu. 

Kwasy tłuszczowe omega-3 z siemienia lnianego wykazują działanie zmniejszające odkładanie tkanki tłuszczowej w okolicach wątroby. Co więcej korzystnie wpływają na funkcjonowanie wątroby, stężenie glukozy we krwi i stopień oporności na insulinę. 

Innym składnikiem siemienia lnianego wykazującym korzystny wpływ na metabolizm tkanki tłuszczowej mogą być lignany. Te składniki wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej okołonarządowej, zwłaszcza w okolicach wątroby, zmniejszają hiperinsulinemię i hiperleptynemię. 

Dieta wzbogacona o siemię lniane ma działanie profilaktyczne przed wzrostem masy ciała u osób z kontrolowaną cukrzycą typu 2. 

Błonnik, lignany i kwasu tłuszczowe omega-3 wykazują również działanie profilaktyczne przed rozwojem cukrzycy oraz zapobiegają skokom poziomu glukozy we krwi i polepszają kontrolę glikemii poposiłkowej. 

Jak widać spożywanie siemienia lnianego nie wykazuje bezpośredniego wpływu na odchudzanie, jednak pośrednio poprzez wiele procesów, może korzystnie przyczynić się do profilaktyki i wspomagania otyłości.

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego, czyli rośliny uprawianej od zawsze. Nasiona wykazują wiele korzystnych działań na nasz organizm. W przypadku odchudzania siemię lniane nie wykazuje bezpośredniego wpływu na redukcję masy ciała, jednak zawarte w nim lignany, kwasy tłuszczowe omega-3 i lignany wspomagają pozbywanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. W związku z tym warto włączyć siemię lniane do prawidłowo zbilansowanej diety odchudzającej.

Bibliografia:

[1] Joanna Wawryka, Amadeusz Teodorczyk, Zygmunt Zdrojewicz, Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego, Med Rodz 2017; 20(1): 41-47

[2] Júlia Cristina Cardoso Carraro, Maria Inês de Souza Dantas, Ana Cristina Rocha Espeschit, Hércia Stampini Duarte Martino & Sônia Machado Rocha Ribeiro, Flaxseed and Human Health: Reviewing Benefits and Adverse Effects, Food Reviews International, 28:2, 203-230

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta alkaliczna. Jakie produkty alkalizujące warto jeść?
Następny artykułDieta lekkostrawna. Zasady i przepisy
mgr Natalia Główka
Dietetyk sportowy i kliniczny, Doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistka Fundacji Otylii Jędrzejczak oraz członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej i International Society of Sports Nutrition (ISSN). Autorka publikacji renomowanego czasopisma dla dietetyków "Współczesna Dietetyka". Od wielu lat współpracuje ze sportowcami wyczynowymi różnych dyscyplin, w tym medalistami międzynarodowych imprez sportowych, reprezentantami Polski, olimpijczykami, czołowymi zawodnikami KSW oraz FEN, a także zawodnikami rajdu Dakar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here