Ostropest plamisty jest ostatnio dosyć popularnym suplementem. Możemy dostać go w postaci suplementu w aptece albo w postaci ziaren czy sproszkowanej w sklepach zielarskich. Jakie działanie ma mleczny oset?
Ostropest plamisty, Silybum marianum (L.) Gaertn., z ang. milk thistle to mleczny oset, roślina jednoroczna, która należy do rodziny astrowatych. Legenda mówi, że białe plamy na liściach ostropestu powstały z kropel mleka Maryi, które upadły podczas karmienia Jezusa. To właśnie od Maryi wywodzi się nazwa gatunkowa marianum. Właściwości lecznicze ostropestu znane były już starożytności. W zielarstwie oset znany jest głównie dzięki swoim owocom, które zawierają sylimarynę, flawonoidy, fitosterole, garbniki, białka, aminy biogenne, witaminę C, witaminę K i wiele innych. Olej z nasion ostropestu plamistego bogaty jest w kwasy omega6.
Ostropest plamisty – właściwości
Największą aktywność biologiczną w ostropeście wykazuje sylimaryna. Jakie właściwości ma ostropest?
- Wykazuje działanie hepatoprotekcyjne
- Dezaktywuje wolne rodniki, zwiększa syntezę glutationu
- Zwiększa zdolności regeneracyjne hepatocytów
- Uszczelnia błonę komórkową hepatocytów zapobiegając wnikaniu ksenobiotyków
- Chroni hepatocyty przed działaniem etanolu
- Wpływa na zmniejszenie nefrotoksyczności niektórych leków
- Obniża poziom triglicerydów
- Zmniejsza insulinooporność
- Wspomaga odbudowę komórek beta trzustki
- Działanie przeciwzapalne
- Działanie antyoksydacyjne
- Zwalnia podziały komórek niektórych nowotworów
- Hamuje kancerogenezę komórek skóry wywołaną promieniowaniem UVB
- Pobudza laktację
Ostropest plamisty – dawkowanie
Suszone nasiona zawierają 1–4% flawonoidów sylimaryny. Biodostępność dojelitowo podanej sylimaryny jest ograniczona, bowiem słabo rozpuszcza się w wodzie i jedynie 20–50% jest absorbowane z przewodu pokarmowego po spożyciu [2].
Dawki sylimaryny stosowane w badaniach wynosiły od 280 do 800 mg na dobę. W większości stosowano skoncentrowany, standaryzowany preparat zawierający 70–80% sylimaryny. Zaleca się stosowanie 100–200 mg ekstraktu z ostropestu plamistego 3 razy dziennie, z posiłkiem [2].
Ostropest plamisty – zastosowanie
- Poprawia stan chorych na chroniczne i ostre zapalenie wątroby i chorych na marskość wątroby
- Możliwość terapii nosicieli wirusa HCV
- Terapia cukrzycy
- Wspomaganie leczenia nowotworów
- Wspomaganie laktacji
Ostropest plamisty – przeciwwskazania
Możliwa jest reakcja alergiczna na ostropest plamisty [2]. Ze względu na działanie stymulujące wątrobę i woreczek żółciowy możliwe jest działanie przeczyszczające przez pierwsze dni stosowania ostropestu [2]. Jednak nie zanotowano innych działań niepożądanych poza delikatnymi objawami żołądkowo-jelitowymi, nawet przy stosowaniu większych dawek czy stosowaniu przez dłuższy czas. Sylimaryna może obniżać aktywność enzymów cytochromu P450, a więc może wpływać na metabolizm niektórych leków.
Ostropest plamisty jest rośliną zawierającą silny flawonoid – sylimarynę. Wykazuje ona działanie wspomagające wątrobę, nerki, wspomaga leczenie nowotworów, cukrzycy, a także pobudza laktację. Ostropest wydaje się być bezpiecznym suplementem, jednak może spowodować lekkie, niepokojące objawy ze strony przewodu pokarmowego. Należy jednak skonsultować jego stosowanie w przypadku przyjmowania niektórych leków.
Bibliografia:
[1] Ostropest plamisty – stare/nowe panaceum. Mgr Róża Sawczuk, Dr hab. n. farm. Wojciech Miltyk
[2] The Longwood Herbal Task Force and The Center for Holistic Pediatric Education and Research. Milk Thistle (Silybum marianum). Jane M. Murphy, Mary Caban, Hand Kathi J. Kemper