Strona główna Treningi i ćwiczenia Orbitrek czy bieżnia: jaki trening wybrać?

Orbitrek czy bieżnia: jaki trening wybrać?

3542
0
PODZIEL SIĘ
orbitrek czy bieżnia

Orbitrek czy bieżnia – takie pytanie zadaje sobie niejeden bywalec siłowni. Która maszyna umożliwi szybsze spalenie tkanki tłuszczowej, lepiej wzmocni mięśnie i poprawi kondycję?

Trening na bieżni

Bieżnia elektryczna jest jednym z podstawowych urządzeń spotykanych na większości siłowni. Umożliwia ona w warunkach zadaszonych wykonywanie czynności, która zazwyczaj odbywa się na dworze, czyli chodzenie, bieganie, po płaskim terenie lub pod górę. Dzięki bieżni nie trzeba dostosowywać się do warunków pogodowych, można również dobrać trening do zamierzonego celu. W przypadku osób, które chcą zwiększyć wydolność oraz zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, dobrym rozwiązaniem będzie marsz, marszo-bieg czy bieganie – w zależności od wydolności danej osoby. Jeżeli jednak celem jest wzmocnienie mięśni zwłaszcza ud i pośladków, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie marsz ze wznosem, czyli pod górę.

Dzięki możliwości dokładnego ustawienia parametrów, bieżnia jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących. Można monitorować na bieżąco czas, prędkość oraz w większości przypadków również tętno, dzięki czujnikom zamontowanym w uchwytach bieżni. Umożliwia to stałą kontrolę nad poziomem tętna, przez co wiadomo czy należy zwolnić, czy przyspieszyć, aby ćwiczyć zgodnie z założeniami swojego planu.

Korzystanie z bieżni wydawać by się mogło bardzo naturalne, w końcu imituje jeden z podstawowych ruchów człowieka. Należy jednak mieć na uwadze kilka zasad. Po pierwsze, podczas ćwiczeń należy patrzeć przed siebie, plecy powinny być wyprostowane, natomiast ręce powinny pracować w przód – nie na boki. Nie należy się również pochylać do przodu, gdyż to utrudnia oddychanie, przez co ciężej jest ćwiczyć w założonym tempie. Po zakończeniu biegu należy stopniowo zwalniać prędkość, aż do całkowitego zatrzymania, co da czas błędnikowi na adaptację do zmian. Szybkie zatrzymanie bieżni i zejście z niej może skończyć się zawrotami głowy.

Trening na orbitreku

Orbitrek, czy inaczej trenażer eliptyczny, jest maszyną podobną pod pewnymi względami do bieżni. Jest dosyć często spotykaną maszyną zarówno na siłowni, jak i w klubie fitness. Ruch wykonywany na tym urządzeniu ciężko jest odnieść do fizjologicznych ruchów wykonywanych podczas dnia codziennego, można go przyrównać do jazdy na rowerze, wspinaczki w górach, czy biegów narciarskich. W tym przypadku również można manipulować prędkością lub oporem, czyli zwiększać kondycję oraz spalać tkankę tłuszczową, bądź wzmacniać mięśnie ud, pośladków, ale również ramion i pleców. Prędkość i obciążenie należy dostosować do swoich aktualnych możliwości oraz kondycji fizycznej.  

Tak jak na bieżni, tak samo na orbitreku można ustawiać i monitorować interesujące parametry, takie jak prędkość, opór czy tętno. Należy pamiętać, aby ćwiczenia nie były za łatwe ani za trudne, gdyż negatywnie wpłynie to na efektywność ćwiczeń.

Podczas ćwiczeń również bardzo istotna jest odpowiednia postawa. Plecy powinny być wyprostowane, wzrok skierowany do przodu, kolana oraz stawy skokowe muszą pracować w linii z biodrami. Dłonie znajdują się na uchwytach, natomiast stopy stabilnie oparte są na pedałach.

Orbitrek czy bieżnia?

Jak widać obie maszyny są do siebie bardzo podobne. W przypadku obu maszyn można zarówno wzmocnić mięśnie, jak i zwiększyć wydolność. Dodatkowo sprzęty te są łatwo dostępne oraz nie wymagają specjalnych umiejętności czy doświadczenia. Jednak kilka drobnych różnić może w znaczący sposób wpłynąć na wybór sprzętu treningowego.

Wybór bieżni jest lepszy w przypadku osób, które lubią biegać, czy chodzić pod górę lub przygotowują się do imprezy biegowej czy dłuższych wyjazdów górskich. Natomiast orbitrek jest polecany przede wszystkim osobom, które zmagają się z nadmierną liczbą kilogramów. Największą zaletą tego sprzętu jest zmniejszone obciążenie stawów skokowych, kolanowych, oraz biodrowych, ponieważ wyeliminowane jest tzw. „stąpnięcie”, czyli uderzenie stopy o podłoże. W przypadku już istniejącej kontuzji oraz zmniejszonej ruchomości stawów skokowych, oribtrek może pomóc w przywróceniu sprawności oraz elastyczności tej okolicy. Kolejną zaletą w stosunku do bieżni jest większa praca zarówno pleców, jak i ramion, dzięki odpowiednim uchwytom.

Na tej podstawie można wywnioskować, że oribtrek jest opcją zdecydowanie bezpieczniejszą, przez co jest lepszym wyborem dla osób z nadmierną masą ciała lub z problemami w obrębie stawów kończyn dolnych. Natomiast osoby zdrowe, z prawidłową masą ciała, odniosą wymierne korzyści zarówno na bieżni, jak i z orbitreka.

Bibliografia:

[1] M. Mier, Y. Feito, Metabolic cost od stride rate, resistance and combined use of arms and legs on the elliptical trainer, 2006

[2] Woman’s Health, Bieżna czy orbitrek?,  2013

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here