Produkty na bazie kokosa są coraz bardziej popularne. Jednym z nich jest mleczko kokosowe, które stanowi miąższ kokosa z dodatkiem wody. Czy można samemu przygotować mleczko kokosowe? Jakie ma ono właściwości zdrowotne?
Mleczko kokosowe
Kokos właściwy, inaczej palma kokosowa, to gatunek z roślin arekowatych rozprzestrzeniony w strefie tropikalnej. Jest to roślina o szerokim zastosowaniu w krajach azjatyckich. Wśród produktów kokosowych możemy wyróżnić:
- owoc kokosa,
- wiórki kokosowe,
- olej kokosowy,
- wodę kokosową,
- krem kokosowy,
- cukier kokosowy,
- mąkę kokosową,
- mleczko kokosowe.
Mleczko kokosowe pozyskiwane jest z części jadalnych owocu kokosa po przetarciu z wodą. Często określane jest również jako mleko kokosowe. Stanowi popularny produkt spożywczy stosowany w kuchni azjatyckiej. W sklepach mamy dostępne mleko kokosowe w kartonie, które jest bardzo rozwodnioną opcją i w 100 ml produktu znajduje się jedynie 20 kcal, 0,1 g białka i 0,9 g tłuszczu. Natomiast inną opcją jest mleczko kokosowe w puszce, które w 100 g może zawierać 150-200 kcal, 1 g białka i 18 g tłuszczu. Wszystko zależy jednak od producenta.
Mleczko kokosowe – przepis
Jak samemu przygotować dobre mleczko kokosowe?
Szklankę wiórków kokosowych należy zalać 2 szklankami wody, a następnie zostawić na noc. Następnego dnia przygotowane składniki należy podgrzać do 60–70 stopni. Gotową masę należy dokładnie zmiksować i przelać przez gazę lub gęste sitko. Potem do pozostałych wiórków dodać kolejne 2 szklanki wody, zmiksować i przelać przez gazę.
Mleczko kokosowe – właściwości
Produkty na bazie kokosa charakteryzują się dużą zawartością tłuszczu, z czego większość stanowią nasycone kwasy tłuszczowe. Co więcej, te produkty są dobrym źródłem magnezu, potasu, błonnika pokarmowego czy aminokwasów.
Wartości odżywcze mleczka kokosowego (na 100 g):
- 200 kcal,
- 2,3 g białka,
- 24 g tłuszczu,
- 3,3 g tłuszczu,
- 2,2 g błonnika pokarmowego.
Mleczko kokosowe ma biały kolor, gęstą konsystencję i kokosowy smak oraz aromat. W zależności od użytej w produkcji wody może zawierać od 15 do 25% tłuszczu.
Jakie właściwości zdrowotne ma mleczko kokosowe? Większość badań dotyczy pozostałych produktów kokosowych, jednak ze względu na podobny skład można uważać, że takie właściwości może wykazywać również mleczko kokosowe.
- Działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie.
- Zapobiega nadciśnieniu tętniczemu.
- Ma możliwy korzystny wpływ na profil lipidowy.
- Działa antynowotworowo.
- Chroni komórki wątroby.
- Zapobiega osteoporozie.
- Działa ochronnie w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy.
- Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
- Zmniejsza apetyt.
Mleczko kokosowe – zastosowanie
Mleczko kokosowe stanowi idealny dodatek do wielu potraw. Może być stosowane jako:
- zagęstnik zup i sosów,
- dodatek łagodzący ostry smak potraw,
- konieczny składnik azjatyckiego curry,
- dodatek do deserów, koktajli,
- baza do lodów czy owsianki,
- zamiennik mleka krowiego w potrawach przygotowywanych na słodko.
Nie zawiera laktozy ani białek mleka krowiego, a więc jest idealne dla alergików i osób z nietolerancją laktozy. Co więcej, mleczko kokosowe może być stosowane w kosmetyce, jako dodatek do kąpieli lub maseczek czy balsam do ciała.
Mleczko kokosowe to części jadalne kokosa po przetarciu z wodą. W zależności od ilości zastosowanej wody może mieć różną konsystencję i kaloryczność. Mleczko kokosowe, podobnie jak inne produkty pozyskiwane z kokosa, wykazuje szereg korzyści zdrowotnych, takich jak działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Używane jest głównie do potraw w kuchni azjatyckiej, ale również jako zamiennik mleka krowiego w potrawach przyrządzanych na słodko.
Bibliografia:
[1] Jessa J., Hozyasz K.K., Wartość zdrowotna produktów kokosowych, Pediatr Pol, 2015,
[2] Enig M., The Health-Supporting Benefits of Coconuts, „Nexus”, 2002, 9(2),
[3] Aziz A. i in., Coconut oil and fermentation of coconut milk, Handbook of Plant-Based Fermented Food and Beverage Technology, red. Hui Y.H., Evranuz E.O., Boca Raton, 2012, 106–111,
[4] Suyitno T., Health Benefit of Coconut Milk, „Indonesian Food and Nutrition Progress”, 2003, 10(2), 106–112.