Strona główna Treningi i ćwiczenia Nauka zumby w domu. Najlepsza muzyka do zumby

Nauka zumby w domu. Najlepsza muzyka do zumby

2419
0
PODZIEL SIĘ
nauka zumby w domu

Zajęcia zumby na całym świecie cieszą się ogromną popularnością. Jest to zarówno połączenie treningu obwodowego, jak i latynoskiego stylu tańca. Układy nie należą do najłatwiejszych, jednak śmiało można się jej nauczyć w domu.

Zumba to forma aerobiku, choć często mylona jest z zajęciami tańca. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ zajęcia łączą w sobie tańce latynoamerykańskie, a także salsę, sambę, flamenco, czy nawet tango.

Ćwiczenia mają charakter aerobowych, czyli pomogą nam skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów. Dodatkowo regularne uczestniczenie w zajęciach „podkręci” nasz metabolizm i pozwoli spalić wiele kalorii podczas jednej godziny ćwiczeń.

Można stwierdzić, że jest to forma ćwiczeń dla każdego (oczywiście bez żadnych większych kontuzji czy chorób). Zajęcia zumby pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka, między innymi wzmacniają i kształtują mięśnie, a także obniżają poziom stresu.

Zajęcia dzielą się na te dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. Tempo zajęć zmienia się od wolniejszego do szybszego. Istnieją również różne formy zumby, np.: aqua zumba, zumba toning, zumba gold.

Nauka zumby w domu

Kroków zumby najszybciej można się nauczyć na zajęciach prowadzonych przez licencjonowanego instruktora. Jeśli jednak nie wybieramy się na takie zajęcia, a chcemy zaczerpnąć podstaw w domu musimy opanować podstawowe kroki trzech tańców latynoamerykańskich: cha-cha, salsy i merengue. Kroki można dowolnie łączyć w zależności od rytmu, tempa jakie narzuca nam muzyka. Przeplatane są one elementami fitness takimi jak podskoki, marsz, przysiady z wyskokiem. Dobrze jeśli ćwiczymy przed lustrem, dzięki temu możemy kontrolować i korygować nasze ruchy.

W internecie możemy znaleźć wiele filmików z podstawowymi krokami do nauki zumby w domu. Najlepiej jest korzystać ze stron poświęconych zumbie. Tam znajdziemy wszystkie filmiki instruktażowe zawierające rozgrzewki, podstawowe kroki, a także całe układy. Dodatkowo można zamówić płyty DVD z zajęciami prowadzonymi przez wykwalifikowanych trenerów, by ćwiczyć samemu w domu. Żeby zacząć trenować zumbę wystarczy jedynie pozytywne nastawienie i trochę wytrwałości. Jeśli jesteś osobą całkowicie początkującą, musisz liczyć się z tym, że w trakcie treningu pracuje całe ciało, dlatego najtrudniejsze co Cię czeka, to opanowanie koordynacji ruchów nóg, rąk oraz bioder.

Najlepsza muzyka do zumby

Odpowiedni dobór muzyki do zumby jest bardzo ważny. Im lepiej dobrana i bardziej pobudzająca tym sam trening jest efektywniejszy. Dlatego najodpowiedniejszą jest porywająca, latynoska muzyka. Na zajęciach wybierane są gorące, etniczne rytmy, takie które są dynamiczne i energiczne. W treningach często wykorzystywane są utwory powszechnie znane, wybrane z szerokiej puli latino, a także popu.

Zarówno na świecie, jak i w Polsce zumba stała się modną formą aktywności fizycznej, która przynosi wiele pozytywnych korzyści dodatkowo nie mając przy tym właściwie żadnych przeciwwskazań choć jak wiadomo należy mierzyć siły na zamiary i jeśli doskwierają nam wszelkiego rodzaju bóle stawów, kontuzje czy zmagamy się z otyłością lub chorobami układu krążenia należy liczyć się z tym, iż nawet trening zumby może stanowić dla nas zagrożenie.. Jeśli dopiero zaczynamy pamiętajmy, aby dobrać poziom intensywności treningu do naszego poziomu kondycji fizycznej.

Bibliografia:

  1. Beto Perez, Maggie Greenwood-Robinson, Zumba
  2. CD – Różni wykonawcy, Zumba Fitness
  3. Universal Pictures DVD, Zumba – get your fitness party started
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNietrzymanie moczu podczas wysiłku – przyczyny, leczenie. Ćwiczenia na wysiłkowe nietrzymanie moczu
Następny artykułPlastry kinesiotaping – co to jest, co oznaczają kolory taśm, jak je naklejać? Kinesiotaping na blizny
mgr Patrycja Lisiecka
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Instruktorka Rekreacji Ruchowej AWF ze specjalnością: Fitness Ćwiczenia Siłowe. Miłośniczka aktywnego trybu życia, wellness i zdrowego żywienia. Ukończyła podstawowy kurs dietetyki przeprowadzony przez Akademię Dietetyki we Wrocławiu. Od lat związana ze sportem: jest byłą piłkarką ręczną, brała udział w szosowych wyścigach rowerowych, a także w zawodach sylwetkowych. Od samego początku swoje zainteresowania oraz wiedzę fizjoterapeutyczną poszerza w dziedzinie medycyny sportowej, ortopedii, traumatologii, a także w pediatrii. Specjalizuje się w treningu rehabilitacyjnym, treningu siłowym, a także w dietetyce i racjonalnym odżywianiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here