Strona główna Treningi i ćwiczenia Jak dobrać buty do biegania po asfalcie i w terenie?

Jak dobrać buty do biegania po asfalcie i w terenie?

1680
0
PODZIEL SIĘ

Biegnie to w dzisiejszych czasach jedna z najpopularniejszych aktywności ruchowych. Z tego powodu na sklepowych półkach spotykamy się z ogromną gamą dostępnego obuwia począwszy od butów lekkich, minimalistycznych, treningowych do takich mocno amortyzowanych i wykonanych z najnowszej kosmicznej technologii. Jak więc dobrać odpowiednie buty do biegania i o co najlepiej pytać sprzedawców?

To jakie buty wybierzemy na samym początku naszej przygody z bieganiem z pewnością będzie miało wpływ na komfort i samopoczucie podczas treningu. Dobrze dobrane buty to również mniejsze ryzyko kontuzji, które dość często zdarzają się u osób początkujących.

Buty do biegania w terenie

Wybierając odpowiednie obuwie musimy sobie zadać kilka pytań, przede wszystkim: po jakim podłożu chcemy biegać (czy jest to bieg w lesie, czy jest to bieg po ulicy/chodnikach i innych twardych nawierzchniach). Ma to duże znaczenie, ponieważ buty terenowe przeznaczone do biegów po naturalnym terenie z dużą ilością nierówności, kamieni itp. zdecydowanie bardziej chronią stopę, ich charakterystyczną cechą jest twarda podeszwa, której głównym zadaniem jest zapewnienie ochrony stabilizacji i podbicia stopy biegacza. Takie buty bardziej chronią przed urazami takimi jak skręcenia kostki. Bieżnik takiego buta jest zupełnie inny w porównaniu do tego, który przeznaczony jest do biegania po płaskich powierzchniach, dzięki czemu, gdy staniemy np. na kamień łatwiej utrzymujemy równowagę, a nasza stopa jest bardziej stabilna.

Buty do biegania po asfalcie

Jeśli natomiast myślisz o tym, aby biegać po asfalcie to zalecane będą buty z dobrą, miękką amortyzacją. Obuwie takie ma płaski bieżnik na podeszwie, cechuje je to, że są lekkie i bardzo elastyczne.

Drugim pytaniem jakie należy sobie zadać jest to, jaki mamy rodzaj podbicia naszej stopy. Jeśli tego nie wiemy, możemy to łatwo sprawdzić tzw. „testem wodnym”. W tym celu przyda się nam kawałek papieru. Aby wykonać taki test należy zwilżyć stopy, stanąć na przygotowanej wcześniej kartce i spojrzeć na odciśnięty kształt naszej stopy. Z testu wyjdzie nam typ naszego podbicia, a możliwości są następujące:


Źródło: http://www.mikesport.pl/jak-dobrac-odpowiednie-obuwie/

  1. Stopa pronująca pronacja to naturalna reakcja naszej stopy, która amortyzuje wstrząsy. Oznacza to, że po zetknięciu się pięty z podłożem w dalszej kolejności nasza stopa kieruje się do wewnątrz wykonując ruch nawracania (ciężar ciała przenosi się z zewnętrznej części pięty do wewnątrz). Pronator to dość często typ budowy stopy zwanej potocznie „płaskostopiem”. Dlatego też w sklepach mamy dostępne obuwie dla takich osób ze specjalnymi wstawkami stabilizującymi, które znajdują się po wewnętrznej części buta i chronią w ten sposób stopę przed nadmiernym jej nawracaniem.
  2. Stopa supinująca podczas przetaczania stopy nadmiernie obciążana jest zewnętrzna krawędź stopy. Taka niedostateczna pronacja występuje przy wysokim podbiciu, dlatego też takie osoby powinny wybierać obuwie neutralne z mocną amortyzacją, ponieważ wysokość i sztywność podbicia jest często przyczyną zbyt dużych wstrząsów przy podnoszeniu nóg.
  3. Stopa neutralna w przypadku stopy neutralnej ciężar rozkłada się równomiernie na całej stopie, dlatego też osoby, które mają taki rodzaj stopy powinny korzystać z obuwia neutralnego. Stopa wykonuje prawidłowy ruch w trakcie biegu, dlatego też buty powinny być amortyzujące, ale bez stabilizatora stopy.

Podsumowując chciałabym zaznaczyć, że nie ma jednak nic lepszego, jak kompetentny sprzedawca, który ma wiedzę na temat butów i będzie w stanie odpowiedzieć nam na nasze wszystkie pytania i wątpliwości. Nie dajmy się naciągnąć, ponieważ cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Nie jest prawdą, że najdroższe buty z najwyższej półki będą dla nas idealne. Musimy wszystko dobrać indywidualnie. Tak również jest z rozmiarem buta, gdzie aby wybrać odpowiedni musimy pamiętać, iż przy wkładaniu stopy but nie może nas nadmiernie ściskać, dobrym rozwiązaniem jest wybierać o 0,5 cm większe obuwie, tak aby zachować luz w bucie i aby nasze palce miały w nich pełną swobodę ruchu.

Przed zakupem butów poinformujmy sprzedawcę, o naszym typie podbicia, o nawierzchni na jakiej mamy zamiar biegać, a także przekażmy podstawowe informacje takie jak: od jakiego czasu biegamy, ile kilometrów pokonujemy, ile ważymy, a także czy biegamy rekreacyjnie czy może przygotowujemy się do zawodów.

Bibliografia:

  1. Brown Richard L. Henderson Joe, Bieganie dla początkujących, Wydawnictwo Inne Spacery, 2011.
  2. Starrett Kelly, Gotowy do biegu, Wydawnictwo Galaktyka
  3. Szczypczyńska Anna, Zakochaj się w bieganiu, Wydawnictwo Helion, 2017
  4. Forster Robert Wallack Roy M., Biegaj bez kontuzji, Wydawnictwo Wiedza Powszechna, 2014
  5. Klinika Rehabilitacji Sportowej ORTOREH, Bezpieczne stopy
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEfekty ćwiczenia deski (plank)
Następny artykułBadanie składu ciała – normy. Waga z analizą składu ciała
mgr Patrycja Lisiecka
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Instruktorka Rekreacji Ruchowej AWF ze specjalnością: Fitness Ćwiczenia Siłowe. Miłośniczka aktywnego trybu życia, wellness i zdrowego żywienia. Ukończyła podstawowy kurs dietetyki przeprowadzony przez Akademię Dietetyki we Wrocławiu. Od lat związana ze sportem: jest byłą piłkarką ręczną, brała udział w szosowych wyścigach rowerowych, a także w zawodach sylwetkowych. Od samego początku swoje zainteresowania oraz wiedzę fizjoterapeutyczną poszerza w dziedzinie medycyny sportowej, ortopedii, traumatologii, a także w pediatrii. Specjalizuje się w treningu rehabilitacyjnym, treningu siłowym, a także w dietetyce i racjonalnym odżywianiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here