Strona główna Treningi i ćwiczenia Trening pływacki. Nauka pływania żabką i kraulem

Trening pływacki. Nauka pływania żabką i kraulem

4099
0
PODZIEL SIĘ
trening pływacki pływanie kraulem żabką

Trening pływacki to świetna zabawa i jednocześnie jedna z form aktywności fizycznej poprawiająca ogólną sprawność ciała. Jest to rewelacyjny sposób na utratę zbędnych kilogramów i przyspieszenie naszego metabolizmu.

Trening pływacki

Podczas pływania oporem dla naszych mięśni jest woda, która jest swoistym obciążeniem. Nie narażającym naszych stawów na żadne kontuzje, nadwyrężenie czy ból. Pływanie wzmacnia nasze mięśnie, kondycję oraz wytrzymałość. Dodatkowo dzięki takiej formie aktywności spalamy kalorie.

Trening pływacki, jak każdy inny trening, powinien być poprzedzony rozgrzewką. Podstawową zasadą jest to, że im woda jest zimniejsza, tym dłużej należy zrobić rozgrzewkę na suchym lądzie. Zalecana temperatura wody to 22–25 stopni C. Nie powinna być mniejsza niż 18 stopni C.

Po rozgrzewce na lądzie zaleca się wykonać również kilka ćwiczeń w wodzie takich jak: podskoki, delikatne wymachy nóg, krążenia ramion itp.

W treningu pływackim ważne jest między innymi tempo pływania, które należy zmieniać na przemian – raz powinno być ono umiarkowane, następnie dość szybkie. Równie ważne jest, aby zmieniać style pływania w celu zaangażowania wszystkich części ciała. Należy również skupić się na prawidłowej technice oddychania. W literaturze można spotkać się z opinią, iż krótszy trening, ale częstszy jest bardziej skuteczny od dłuższych i rzadkich treningów.

Ważne w treningu pływackim jest to, aby postawić sobie jasny cel, a mianowicie, co chcemy osiągnąć. Pływanie ma wiele zastosowań, może być zarówno treningiem cardio, jak i formą rehabilitacji czy relaksu.

Jeśli jesteś osobą początkującą, podziel swój trening na kilka segmentów, a także rób przerwy podczas pływania. Poniżej został przedstawiony przykładowy uniwersalny plan treningowy:

  1. Rozgrzewka
    Ćwiczenia na lądzie – krążenia ramion w przód/w tył, krążenia bioder, skłony do jednej i do drugiej nogi. Następnie ćwiczenia rozgrzewające w wodzie takie jak, podskoki, wymachy nóg. Po czym warto wybrać jeden styl pływacki i przepłynąć nim około 100 m, zrobić przerwę 10–30 sekund i przejść do części głównej treningu
  2. Część główna treningu – styl pływacki: żabka, kraul – na zmianę
    Należy przepłynąć długość 50 metrów raz jednym raz drugim stylem pływackim na zmianę robiąc sobie przerwę 10–20 sekundową. Powtarzamy to ćwiczenie cztery razy. Po czym wydłużamy trening poprzez zwiększanie ilości serii lub długości basenu.
  3. Zakończenie
    Na zakończenie wybieramy dowolny styl i staramy się w wolnym, relaksującym tempie przepłynąć 100 m

Jeśli jesteś osobą całkowicie początkującą warto skonsultować się z instruktorem pływania, który pomoże wybrać odpowiedni trening i nauczy poprawnej techniki pływania. Dla osób początkujących najlepszym stylem jest kraul, ponieważ wymaga on mniejszego wysiłku względem przepłyniętego dystansu.

Pływanie kraulem

W technice pływania kraulem bardzo ważna jest praca rąk. Pozycja wyjściowa polega na prostym położeniu ciała na wodzie z wyprostowanymi kończynami górnymi i dolnymi. Ruchy rąk wykonywane są naprzemiennie. Prawa ręka idzie do przodu, chwyta wodę, następnie chowa się pod jej taflą a w tym samym czasie lewa wykonuje ten sam ruch od początku. To właśnie nasze ręce nadają prędkość podczas pływania. Najpierw pod wodą powinny znaleźć się palce dłoni, a na samym końcu łokieć.

Jeśli chodzi o ruchy nóg w wodzie to przypomina on tzw. „nożyce”. Gdy jedna z nóg jest u góry, druga jest na dole. Ruchy powinny być szybkie i naprzemienne.

Głowa podczas pływania znajduje się między naszymi rękoma i przez cały czas pływania powinna być zanurzona. Oddech należy łapać w momencie obracania głowy raz na jedną raz na drugą stronę ponad linię ramienia.

Nauka pływania żabką

Natomiast jeśli chcemy poprawnie pływać żabką, czyli inaczej mówiąc stylem klasycznym, musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Pływając tym stylem nie należy utrzymywać głowy wynurzonej.

Poprawna technika pływania żabką polega na tym, że kładziemy się na brzuchu na tafli wody. Ręce powinny być złożone na wysokości klatki piersiowej (jak do modlitwy). Wykonując ruch wybijamy ręce do przodu, następnie zataczamy okręgi na wysokości barków i spowrotem składamy ręce na wysokości klatki. W tym stylu to ruch nóg jest najważniejszy, dlatego też należy zgiąć kolana i jednocześnie mocno i szybko odepchnąć się od wody. Stopy powinny być zadarte. Ruch powinien być wykonywany dość wąsko, tak aby nie przekroczyć szerokości bioder.

Głowa podczas pływania powyższym stylem jest raz nad powierzchnią wody, a raz pod nią. Gdy ręce są wyprostowane w wodzie, głowa powinna zanurzać się pod wodę i tym samym wstrzymujemy wtedy powietrze. Następnie wynurzamy głowę, nabieramy powietrza.

Trening pływacki niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala pomóc dojść do zdrowia po ciężkich chorobach czy kontuzjach. Pomaga w szybszym spaleniu niechcianej tkanki tłuszczowej, a także w wyrzeźbieniu sylwetki. Przyspiesza metabolizm, a także sprawia że nasze krążenie krwi jest lepsze. Dlatego warto jest wybrać się na basen i skorzystać z tej formy aktywności. Jeśli nie jesteśmy pewni czy technika z jaką pływamy jest poprawna – warto jest umówić się na konsultacje z trenerem lub instruktorem chociażby dla zdrowia i własnej satysfakcji z pływania.

Bibliografia:

[1] Przybylska A., Pływanie kraulem, Wydawnictwo Lindie, 2016.

[2] Laughlin T., Pływanie dla każdego, Buk Rower, 2007.

[3] Newell N., Cross D. i inni, Pływanie. Profesjonalnie o sporcie, Muza, 2012

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKwasica ketonowa – objawy, leczenie, dieta
Następny artykułJarmuż – właściwości, wartości odżywcze, przepisy
mgr Patrycja Lisiecka
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Instruktorka Rekreacji Ruchowej AWF ze specjalnością: Fitness Ćwiczenia Siłowe. Miłośniczka aktywnego trybu życia, wellness i zdrowego żywienia. Ukończyła podstawowy kurs dietetyki przeprowadzony przez Akademię Dietetyki we Wrocławiu. Od lat związana ze sportem: jest byłą piłkarką ręczną, brała udział w szosowych wyścigach rowerowych, a także w zawodach sylwetkowych. Od samego początku swoje zainteresowania oraz wiedzę fizjoterapeutyczną poszerza w dziedzinie medycyny sportowej, ortopedii, traumatologii, a także w pediatrii. Specjalizuje się w treningu rehabilitacyjnym, treningu siłowym, a także w dietetyce i racjonalnym odżywianiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here