Strona główna Treningi i ćwiczenia Nauka pływania dla dorosłych. Jak nauczyć się pływać?

Nauka pływania dla dorosłych. Jak nauczyć się pływać?

2166
0
PODZIEL SIĘ
nauka pływania jak nauczyć się pływać

Pływanie jest jedną z naturalnych aktywności człowieka. Towarzyszy ludziom przez większość życia czy to na wakacjach nad morzem, czy na basenie. Jednak jak wynika z badań prawie 1/3 dorosłych osób nie potrafi pływać. Czy da się to zmienić?

Nauka pływania dla dorosłych

Zalet pływania jest bardzo wiele. Wyróżniający ją spośród innych aktywności jest fakt, że nadaje się nie tylko dla osób zdrowych, ale również z problemami zdrowotnymi takimi jak otyłość czy bóle kręgosłupa. Dzięki wyporowi wody zniwelowane zostaje nadmierne obciążenie stawów, które towarzyszy otyłości, dlatego trening w wodzie polecany jest przede wszystkim dla tych osób. Jednak korzyści z pływania może odnieść każdy. Specyficzne warunki panujące w wodzie prowadzą do zmniejszania aktywności mięśni antygrawitacyjnych, odpowiadających za postawę wyprostowaną na lądzie oraz odciąża stawy. Dzięki temu możliwe jest dłuższe wykonywanie ruchów, które w normalnych warunkach spowodowałyby szybsze męczenie.

Przed przystąpieniem do nauki pływania należy najpierw zapoznać się z zasadami panującymi na danej pływalni. Stosowanie się do tych zasad może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo korzystania z tego typu miejsc.

  • Wybierając się na pływalnię należy skompletować ubrania i akcesoria. Do niezbędnego minimum należy ręcznik, klapki basenowe, strój kąpielowy. Przed skorzystaniem należy również usunąć makijaż. Dodatkowo każda pływalnia reguluje obowiązek, lub brak posiadania czepku.
  • Przed skorzystaniem z basenu bezwzględnie należy wziąć prysznic. Tylko dzięki temu możliwe będzie zmycie z ciała brudu, kurzu i potu, który nagromadził się na ciele w ciągu całego dnia. Dzięki zachowaniu odpowiedniej higieny wszystkich użytkowników pływalni, możliwe jest osiągnięcie wysokiego poziomu czystości.
  • Prysznic po skończonym pływaniu też jest konieczny. Pozwala on na zmycie z ciała oraz włosów chloru zawartego w wodzie (niektóre wody basenowe oczyszczane są ozonem zamiast chloru), który u osób wrażliwych może powodować wzrost suchości skóry. Dodatkowo prysznic umożliwi zmycie drobnoustrojów, które znalazły się na ciele podczas pływania.
  • Warto jest rozważyć naukę pod okiem wykwalifikowanej osoby, która nauczy odpowiedniej techniki, oraz skoryguje ewentualne błędy. Dużo łatwiej jest nauczyć się prawidłowej techniki pływania niż korygować nieprawidłowe nawyki.  

Jak nauczyć się pływać?

Zaczynając swoją przygodę z pływaniem można skorzystać z akcesoriów takich jak deski, czy makarony. Są one dostępne na większości pływalni, pomagają utrzymać ciało w odpowiedniej pozycji oraz ułatwiają opanowanie techniki pływania. Mogą być również dobrą pomocą dla osób, które nie czują się pewnie w wodzie, ponieważ pomagają utrzymać ciało nad powierzchnią wody.

Pierwszym stylem, od którego można zacząć naukę pływania jest kraul. Jest jednym z szybszych i prostszych styli. Technika polega na naprzemiennych ruchach rąk, przy jednoczesnym wykonywaniu tzw. „nożyc” nogami. Płynący znajduje się na brzuchu, ruch rąk polega na wyciąganiu ręki przed siebie nad głową i podciąganiu jej z powrotem pod wodą. Oddech wykonuje się poprzez wystawienie głowy nad wodą wzdłuż jednej z rąk. Podczas pływania kraulem ciało powinno być jak najbardziej poziomo oraz unosić się swobodnie na wodzie, twarz w wodzie. Pływanie kraulem:

  1. Jedna ręka zaczyna ruch zagarniając wodę, druga kończy swój ruch przy udzie. Tułów jest skręcony.
  2. Nogi pracują naprzemiennie. Ruch wychodzi z biodra.
  3. Przekręcając głowę w stronę ręki, która jest nad wodą należy zaczerpnąć powietrza.
  4. Ruch wiosłujący rąk musi być mocny, ale też precyzyjny – ręka nie powinna rozchlapywać wody.
  5. Druga ręka wynurza się z wody obok uda.
  6. Oddech wykonuje się co dwa ruchy na jedną stronę lub co 3 ruchy na obie strony.

Do często popełnianych błędów podczas pływania kraulem należy:

  • Nadmierne uginanie nóg w kolanach, przez co pracują głównie podudzia, zamiast całej nogi, co zdecydowanie zmniejsza efektywność ruchu.
  • Uginanie ręki znajdującej się w wodzie, przez co następuje mniejsze „odepchnięcie” się do przodu.
  • Unoszenie głowy do wdechu za późno lub za wcześnie, powodujące zaburzenia ergonomii ruchu oraz niewygodne pobieranie powietrza.

Pływanie ma szereg pozytywnych działań na organizm człowieka. Powoduje nie tylko poprawę sylwetki oraz wydolności, ale również odpręża i redukuje stres. Jednak wiele osób odrzuca tę aktywność ze względu na brak umiejętności pływania. Jednak jak widać warto włożyć wysiłek w naukę podstaw, dzięki czemu wizyta na basenie stanie się czystą przyjemnością.

Bibliografia:

[1] E. Bartkowiak, Program szkolenia dzieci i młodzieży, 1997.

[2] W. Łubkowska, M. Szark-Eckardt, Korygowanie postawy ciała poprzez pływanie i ćwiczenia w wodzie, 2015.

[3] M. Dudziński, Jak ryba w wodzie, czyli nauka pływania, Men’s Health, 2011.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here