Strona główna Suplementy Suplement MSM na stawy – działanie, skutki uboczne. Jak stosować MSM?

Suplement MSM na stawy – działanie, skutki uboczne. Jak stosować MSM?

15465
5
PODZIEL SIĘ
suplement msm na stawy

Codziennie towarzy Ci niewielki ból stawów i staje się on dla Ciebie uciążliwy? Zaczynasz szukać różnych metod, które mogą Ci pomóc? Jeśli nie masz żadnych problemów zdrowotnych związanych ze stawami, warto rozważyć suplementację i tutaj z pomocą przychodzi MSM. Co to takiego?

Suplement MSM

Degeneracja stawów staje się typowym problemem w starzejących się populacjach. Najczęstsze objawy to ból, sztywność, puchnięcie stawów. Zarówno profilaktyka, jak i kontrolowanie symptomów uszkodzenia stawów może efektywnie podnieść jakość życia osób starszych, jak i młodszych zmagających się z problemami z funkcjonowaniem stawów.

Stosowanie suplementacji jest jedną z metod wspomagania stawów. Na rynku od dłuższego czasu dostępny jest preparat pod nazwą MSM. Czym jest ten magicznie brzmiący preparat?

MSM to metylosulfonylometan, czyli mała molekuła składająca się z siarki, tlenu i grup metylowych. Jest to postać organiczna siarki, dzięki czemu jest łatwoprzyswajalna. Naturalnie występuje w różnych produktach spożywczych, takich jak owoce, warzywa, zboża czy mleko.

Działanie MSM

  • właściwości przeciwzapalne,
  • właściwości antyoksydacyjne,
  • zmniejszenie produkcji reaktywnych form tlenu,
  • zwiększenie produkcji glutationu,
  • zmniejszenie produkcji cytokin prozapalnych,
  • zmniejszenie wywołanego wysiłkiem stresu oksydacyjnego i uszkodzenia mięśni,
  • wspomaga produkcję kolagenu.

MSM na stawy

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne MSM wydaje się być dobrym preparatem wspomagającym stawy. Poza tym siarka zawarta w MSM jest komponentem tkanki chrzęstnej i jej podawanie w postaci suplementów może wywierać ochronny efekt na chrząstki. MSM razem z glukozaminą i chondroityną nadaje stawom elastyczności.

Badania dotyczące zapalenia stawów pokazują, że podawanie MSM może zmniejszać ból stawów.

Jak stosować MSM?

Według badań potrzeba powtarzanych dawek MSM przez minimum tydzień, aby zbudować odpowiedni poziom metylosulfonylometanu w organizmie. Wynika to głównie z jego szybkiej absorpcji i wolnego stopnia wydalania.

Zaleca się suplementację 3 g MSM na dobę przez okres 3 tygodni.

MSM – skutki uboczne

Podawanie MSM wydaje się być bezpieczne. Badania na szczurach, którym podawano 1500 mg/kg masy ciała przez 90 dni nie wykazały żadnych toksycznych klinicznych czy biochemicznych objawów. Taka dawka przekłada się na 3042 g MSM u ludzi. W związku z tym zalecane 3g na dobę są jak najbardziej bezpieczną dawką. Jedyne skutki uboczne suplementacji jakie mogą wystąpić to zaburzenia żołądkowo-jelitowe, reakcja alergiczna, wysypka na skórze, bóle głowy, wzmocnienie działania leków rozrzedzających krew.

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy bólu stawów, pierwsze co powinieneś zrobić to wizyta u lekarza i dokładna diagnostyka. W przypadku braku problemów zdrowotnych, których objawem może być ból stawów, warto rozważyć wspomaganie ich regeneracji. Jedną z metod jest stosowanie suplementacji MSM. Metylosulfonylometan jest bezpiecznym preparatem mającym działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, dzięki czemu wspomaga zmniejszenie bólu stawów.

Bibliografia:

[1] Eric D. Withee, Kimberly M. TippensRegina DehenDeanne TibbittsDouglas Hanes, Heather Zwickey, Effects of Methylsulfonylmethane (MSM) on exercise-induced oxidative stress, muscle damage, and pain following a half-marathon: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial, Journal of the International Society of Sports Nutrition2017, [dostęp on-line] https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-017-0181-z

[2] Gang Xu, Tian Zhou, Yaqin Gu, Qinping Wang, Mina Shariff, Pingping Gu, Tuong Nguyen, Rong Shi, Jianyu Rao,  Evaluation of the Effect of Mega MSM on Improving Joint Function in Populations Experiencing Joint DegenerationInt J Biomed Sci. 2015 Jun; 11(2): 54–60., [dostęp on-line] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4502733/

[3] Douglas S Kalman, Samantha FeldmanAndrew R ScheinbergDiane R Krieger, Richard Bloomer, Influence of methylsulfonylmethane on markers of exercise recovery and performance in healthy men: a pilot study, Journal of the International Society of Sports Nutrition2012, [dostę on-line] https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-9-46

[4] L.S.Kim, L.J.Axelrod, P.HowardM.D, N.BuratovichN.D, R.F.Waters, Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial, [dostęp on-line] http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1063458405002852

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBieganie zimą. Jak oddychać w czasie biegania?
Następny artykułWęglowodany – przed i po treningu. Węglowodany a cukry
mgr Natalia Główka
Dietetyk sportowy i kliniczny, Doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistka Fundacji Otylii Jędrzejczak oraz członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej i International Society of Sports Nutrition (ISSN). Autorka publikacji renomowanego czasopisma dla dietetyków "Współczesna Dietetyka". Od wielu lat współpracuje ze sportowcami wyczynowymi różnych dyscyplin, w tym medalistami międzynarodowych imprez sportowych, reprezentantami Polski, olimpijczykami, czołowymi zawodnikami KSW oraz FEN, a także zawodnikami rajdu Dakar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here