Strona główna Treningi i ćwiczenia Jumping fitness – zasady, efekty i przeciwwskazania

Jumping fitness – zasady, efekty i przeciwwskazania

3184
0
PODZIEL SIĘ
jumping fitness efekty

Skakanie na trampolinie do niedawna zarezerwowane było tylko dla najmłodszych. Obecnie moda na trampoliny ogarnęła nie tylko dzieci i młodzież, ale również osoby dorosłe. Powstaje coraz więcej klubów, w których można spróbować tego pozornie niewinnego, ale na pewno wymagającego sportu.

Jumping fitness

Mimo że jumping fitness jest dosyć młodą dziedziną, to trampolina funkcjonuje w świecie sportowym już od lat 30. ubiegłego wieku. Na początku służyła tylko do zabawy, jednak szybko odkryto, że jest świetnym sposobem do budowania silnej, atletycznej sylwetki oraz do ćwiczeń koordynacji.

Jumping fitness – zasady

Są to grupowe zajęcia kardio, wykorzystujące jednoosobowe trampoliny. Często zajęcia prowadzone są w rytm muzyki, co dodatkowo uatrakcyjnia zajęcia. Dzięki niestabilnemu podłożu trampoliny można uzyskać kilka efektów jednocześnie. Podczas szybszych ćwiczeń następuje spalanie tkanki tłuszczowej. Można zarówno biec w miejscu, jak i skakać, miękka powierzchnia trampoliny zapewnia odpowiednią amortyzację, nie obciążając stawów. Niestabilne podłoże zmusza do pracy mięśnie głębokie, które zazwyczaj ciężej jest uruchomić podczas zwykłych ćwiczeń. Zajęcia można również prowadzić w sposób spokojniejszy, skupiając się bardziej na wzmacnianiu mięśni.
Biorąc pod uwagę dynamikę ćwiczeń, na zajęcia nie powinno przychodzić się bezpośrednio po posiłku. Natomiast osoby, które nie miały wcześniej kontaktu z aktywnością fizyczną, powinny wybierać dla siebie zajęcia nakierowane na grupę początkującą.

Jumping fitness – efekty i zalety

Jak już zostało wcześniej wspomniane ćwiczenia na trampolinie niosą za sobą szereg pozytywnych działań. Należy do nich przede wszystkim spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej, wzrost jędrności w obrębie ud i pośladków. Dodatkowo wzmocnieniu ulegają zarówno dolne partie ciała, jak i mięśnie głębokie. Poprawie ulega zarówno koordynacja, jak i równowaga. Zachodzą również mniej widoczne gołym okiem zmiany, takie jak: dotlenienie tkanek, zwiększenie pojemności płuc, czy poprawa wydolności układu krążenia.

Oprócz tego korzyści mogą odnieść osoby borykające się z nawracającymi obrzękami nóg. Oczywiście nie należy zapominać, że taka forma aktywności jest przede wszystkim dobrą zabawą, oraz okazją do przeniesienia się na chwilę do czasów dzieciństwa. Zdecydowanie jumping fitness pozwala się „wyszaleć”.

Jumping fitness – przeciwwskazania

Przed rozpoczęciem zajęć jumping fitness warto zapoznać się z przeciwwskazaniami do uprawiania tego rodzaju aktywności. W razie wszelkich wątpliwości warto skonsultować to z lekarzem lub fizjoterapeutą. Ogólnymi przeciwwskazaniami do tych zajęć będą:

  • ciąża,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • otyłość,
  • zespoły bólowe kręgosłupa, dyskopatie,
  • choroby stawów skokowych, kolanowych i biodrowych,
  • zaburzenia równowagi,
  • choroby sercowo-naczyniowe m.in. niewydolność serca, znaczne nadciśnienie tętnicze.

Czasami można spotkać się z opiniami, że skakanie na trampolinie może być niebezpieczne dla zdrowia. Odnosiło się to do możliwości uszkodzenia stawów i więzadeł oraz upadku z trampoliny. W 2006 naukowcy z Norwegii przyjrzeli się ponad 500 pacjentom po urazie, związanej z aktywnością na trampolinie (zarówno mini trampolinie używanej na jumping fitnessie, jak i dużym batutom). Okazało się, że 74% pacjentów, odniosło obrażenia w momencie, kiedy na trampolinie znajdowała się więcej, niż jedna osoba. Natomiast w przypadku dzieci poniżej 11. roku, prawie 80% wypadków miało miejsce, gdy nie były pod kontrolą osoby dorosłej. Autorzy badania wyciągnęli wnioski, że ćwiczenia na trampolinie może być przyczyną urazów, jednak mimo tego nie odradzają tej aktywności fizycznej.

Zajęcia na trampolinach są świetnym sposobem na urozmaicenie treningu. Warto jednak pamiętać, że jako zajęcia fitness, są stosunkowo nowe, więc nie powstało zbyt wiele badań, które w sposób rzetelny określają długofalowy wpływ tych ćwiczeń na organizm. Dlatego tak istotne jest, żeby podchodzić do nich zdroworozsądkowo, oraz kierować się odczuciami własnego organizmu.

Bibliografia:

[1] M. Nysted: Trampoline injuries. 2006

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKalistenika: plan treningowy i efekty. Ćwiczenia kalisteniczne
Następny artykułJak prawidłowo robić przysiady, co dają?
Nina Więcek
Dietetyk i fizjoterapeuta z Wrocławia. Pasjonatka jogi, miłośniczka książek i początkujący nurek. A oprócz tego wegetarianka. Zajmuję się promowaniem zdrowego stylu życia, zarówno w kwestii diety, jak i aktywności. Uważa, że to niewielkie kroki są kluczem do sukcesu i nad nimi stara się pracować każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here