Strona główna Treningi i ćwiczenia Jak zrzucić brzuch po ciąży? Ćwiczenia i dieta po porodzie

Jak zrzucić brzuch po ciąży? Ćwiczenia i dieta po porodzie

2136
0
PODZIEL SIĘ
jak zrzucić brzuch po porodzie

Każda kobieta chciałaby po ciąży w krótkim czasie wrócić do dawnej figury. Celebrytki w internecie pokazują, że wystarczy kilka tygodni, aby zrzucić zbędne kilogramy i znów cieszyć się idealną sylwetką, co w rzeczywistości nie jest jednak takie łatwe.

Jak zrzucić brzuch po ciąży?

Aby po ciąży jak najszybciej wrócić do formy, warto pomyśleć o tym dużo wcześniej. Regularne treningi dobrze jest rozpocząć już w okresie przed ciążą. Systematyczna aktywność fizyczna wzmocni mięśnie, przygotuje ciało do wysiłku, jakim jest poród, i usprawni powrót do figury po ciąży. Jeżeli nie istnieją przeciwwskazania, to warto korzystać również z różnych form aktywności podczas ciąży. W zależności od możliwości oraz preferencji można wybrać spacery, nordic walking, jogę czy ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które oferują wszystkie większe kluby fitness.

Ćwiczenia po porodzie

Nie ma idealnej metody dla każdej młodej mamy. Wiele zależy od samej kobiety, typu porodu i ewentualnych powikłań. Należy do każdego przypadku podejść indywidualnie. Przyjmuje się, że intensywne ćwiczenia przeciwwskazane są do momentu zakończenia połogu, który trwa od 6 do 12 tygodni. Nawet jeśli lekarz wyrazi zgodę na uprawianie sportu, należy pamiętać, że nie wszystkie formy aktywności są polecane. Ćwiczeniami, których należy unikać, będą na pewno treningi na trampolinach, tabata czy intensywne treningi siłowe. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nie wolno zupełnie się ruszać, wprost przeciwnie. Ćwiczenia w czasie połogu przynoszą wiele pozytywnych skutków, takich jak przyspieszenie powrotu do formy, poprawę samopoczucia czy szybsze przywrócenie prawidłowego napięcia w obrębie mięśni brzucha i dna miednicy.

Już kilka lub kilkanaście godzin po porodzie można rozpocząć proste ćwiczenia, które mogą zapobiec zakrzepom i przykurczaniu się blizny pooperacyjnej. Najlepiej jest zaczynać od prostych ćwiczeń oddechowych i przeciwzakrzepowych, których przykłady zostały przedstawione poniżej.

  • Dmuchanie przez słomkę do butelki z wodą – ćwiczenie to należy powtarzać kilkakrotnie, po czym musi nastąpić przerwa, aby nie dopuścić do hiperwentylacji. Ćwiczenie angażuje mięśnie brzucha oraz dotlenia organizm.
  • Oparcie pięty na łóżku, noga zgięta w kolanie. Wykonywanie krążenia w stawie skokowym. Ćwiczenie należy powtarzać na obie strony.
  • Przyciąganie zgiętej nogi poprzez przesuwanie piętą po łóżku w stronę pośladka. Ćwiczenie powtarza się na dwie strony.

Powrót do aktywności fizycznej powinien odbywać się za zgodą lekarza. Zbyt szybkie rozpoczęcie treningów może skutkować pojawieniem się komplikacji bądź kontuzji, które nie tylko uniemożliwią dalsze ćwiczenia, ale dodatkowo pogorszą samopoczucie. Dlatego istotne jest, aby aktywność fizyczną wprowadzać stopniowo, zaczynając od delikatnych ćwiczeń takich jak spacery, które dodatkowo umożliwiają spędzanie czasu z dzieckiem. W przypadku spacerów również polecana jest metoda małych kroków korzystniej zacząć jest od wolniejszego tempa i mniejszych dystansów, stopniowo zwiększając je zgodnie z samopoczuciem.

Dieta po porodzie

Po porodzie należy pamiętać, że dieta ma wpływ nie tylko na ciało kobiety, ale w przypadku karmienia piersią również na organizm dziecka. Kobiety karmiące nie powinny stosować żadnych restrykcyjnych diet, gdyż zapotrzebowanie jest u nich większe, oraz możliwe są niedobory składników odżywczych zarówno u matki, jak i dziecka. Ważne jest, aby dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych makroelementów, składników mineralnych oraz witamin. Aby to osiągnąć, jadłospis powinien być różnorodny, z wykorzystaniem sezonowych produktów. Należy zrezygnować z produktów, które będą dostarczały jedynie pustych kalorii, np. fast foodów, napojów, słodyczy czy słonych przekąsek. Podstawą diety powinny być warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso oraz orzechy. Dzięki temu możliwe będzie dostarczenie organizmowi zwiększonej dawki składników mineralnych oraz potrzebnych witamin bez ryzyka przybierania na wadze.

Bibliografia:

[1] Torbe, Aktywność fizyczna kobiet w ciąży o fizjologicznym przebiegu, 2013.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTrening wytrzymałościowy – co to jest? Przykładowy trening wytrzymałościowy
Następny artykułJoga w domu. Podstawowe pozycje jogi
Dietetyk i fizjoterapeuta z Wrocławia. Pasjonatka jogi, miłośniczka książek i początkujący nurek. A oprócz tego wegetarianka. Zajmuję się promowaniem zdrowego stylu życia, zarówno w kwestii diety, jak i aktywności. Uważa, że to niewielkie kroki są kluczem do sukcesu i nad nimi stara się pracować każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here