Strona główna Treningi i ćwiczenia Jak kręcić hula hop? Ćwiczenia i efekty hula hop

Jak kręcić hula hop? Ćwiczenia i efekty hula hop

3746
0
PODZIEL SIĘ
jak kręcić hula hop - ćwiczenia

Ta znana większości osób z dzieciństwa zabawka może przynieść wiele frajdy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ale oprócz zabawy, może być też świetnym elementem treningu. Jakie efekty przyniesie kręcenie hula hop? Z pewnością poprawi się gibkość naszego ciała, a także nasza talia będzie zgrabniejsza.

W wielu klubach fitness pojawiają się zajęcia, podczas których wykorzystuje się właśnie te obręcze. Hula hop jest dostępne w różnych kolorach oraz rozmiarach. Używa się go zarówno w ćwiczeniach fitness, jak i w zabawach zręcznościowych, czy w gimnastyce artystycznej. Kręcąc, naszym zadaniem jest nic innego, jak utrzymanie w nieustannym ruchu tego pierścienia.

W sklepach możemy dostać różne rodzaje obręczy hula hop, począwszy od kolorowych i lekkich, po cięższe, mające wypustki masujące. Jeśli jednak mamy zamiar sprawić sobie takie koło i dopiero zaczynamy przygodę z kręceniem, na początek warto jest zaopatrzyć się w hula hop bez dodatkowego ciężaru i innych elementów. Należy również dobrać odpowiedni rozmiar. Zaleca się, aby wybrać takie koło, które postawione na podłodze będzie wysokością sięgać do naszych dolnych żeber (większe łatwiej wprowadza się w ruch). Na sam początek, do nauki, jest to bardzo dobry wybór. Jeśli jednak opanuje się podstawy, warto będzie przejść na cięższe i mniejsze hula hop, dzięki któremu trening będzie bardziej intensywny. Mała średnica będzie wymuszać na nas ciągły ruch, aby zachować swój pęd i obroty wokół naszej osi.

Jak kręcić hula hop?

Kręcić hula hop można zarówno w pasie, jak i na kończynach (dolnych/górnych), a także na szyi.

Aby zacząć:

  • stań prosto, w lekkim rozkroku, z kolanami nieco ugiętymi
  • umieść koło na wysokości talii, trzymaj łokcie blisko tułowia, obręcz niech dotyka naszych pleców
  • zacznij poruszać biodrami do przodu i do tyłu
  • jednocześnie wpraw hula hop w ruch wokół własnej osi (jeśli naszą ręką dominującą jest ręka prawa, należy to zrobić prawą ręką lub odwrotnie)
  • pamiętaj, że obręcz musi być wprawiona w ruch równolegle do podłogi (nie powinna uderzać o żebro czy biodro – początkowo może być to trudne do osiągnięcia)
  • ruch, jaki powinno się wykonywać podczas kręcenia, to: przód-tył lub bok-bok (prawa-lewa)

Nie będę ukrywać, że z podstaw wymienionych powyżej każdy musi sam znaleźć metodę, która będzie dla niego najlepsza. Dla jednych będzie to stanie na baczność, dla innych stanie w wykroku. Dlatego nie pozostaje nic innego, jak systematycznie ćwiczyć i sprawdzać, jak jest nam najwygodniej.

Efekty hula hop

Trening z hula hop powinien odbywać się systematycznie i trwać około 20 minut. Dobrze jest podzielić go na kilkuminutowe serie. Na samym początku, kiedy kręcenie może nam jeszcze nie do końca wychodzić, polecam poświęcić na to kilka minut codziennie, stopniowo wydłużając czas do 20 minut. Jeśli zdarzy się, że koło sprawi nam siniaki, musimy przerwać treningi na kilka dni.

W literaturze można spotkać się z opiniami, że 20-minutowe kręcenie pozwala spalić około 200 kalorii. Jest to więc świetny sposób na poprawę koordynacji ruchowej, wymodelowanie sylwetki, usprawnienie krążenia krwi oraz pracy narządów wewnętrznych, a także poprawienie swojego nastroju.

Ćwiczenia z hula hop

Ćwiczenia, jakie możemy wykonać z hula hop, to między innymi:

  1. Podstawą jest obracanie koła na wysokości talii (lub pępka). Stajemy w lekkim rozkroku, kolana nieco ugięte. Wprawiamy w ruch hula hop i zaczynamy poruszać biodrami do przodu i do tyłu. Możemy to wykonać najpierw w prawą stronę, a następnie w lewą.
  2. Ćwiczenie identyczne, jak powyższe, z tą różnicą, że koło ustawiamy na wysokości bioder.

Możemy również trenować inne partie naszego ciała, wykonując poniższe zadania:

  1.   Ćwiczenie na ramiona – należy wyciągnąć jedną rękę w bok (kończyna górna powinna być wyprostowana i tworzyć jedną linię z barkiem). Następnie wkładamy koło na nadgarstek i zaczynamy zataczać nim kręgi. Raz na prawej ręce, raz na lewej.
  2.   Ćwiczenie na plecy oraz talię – należy stanąć w lekkim rozkroku, plecy wyprostowane, brzuch wciągnięty. Unosimy hula hop w górę. Trzymamy obręcz nad głową i wykonujemy skłon w prawą stronę, prostujemy się i wykonujemy skłon w lewo.

Trening z kołem zaliczany jest do ćwiczeń o stosunkowo małej intensywności, dzięki czemu nie obciąża się nadmiernie stawów – jest to bezpieczne nawet dla starszych osób. Efekty, jakie przyniesie kręcenie, to między innymi: wzmocnienie mięśni brzucha, poprawa krążenia krwi i pracy narządów wewnętrznych, a także lepsza stabilizacja mięśni tułowia i lepsza koordynacja ruchowa. Połączenie systematycznego treningu i odpowiedniego żywienia, pozwoli nam wymodelować sylwetkę i ujędrnić ciało.

Hula hop to nie tylko zabawa dla dzieci, to również świetna alternatywa ćwiczeń fitness. Możemy kręcić kołem w ramach rozgrzewki przed dalszym wysiłkiem, ale możemy również wykonać trening tylko z kołem i będzie on równie efektywny.

Bibliografia:

[1] Christabel Zamor, Hula-hoop, 2011

[2] Żołnierowicz K., Plichta M., Gimnastyka sportowa dziewcząt, 2001

Seyranian, A. P., & Belyakov, A. O. How to Twirl a Hula Hoop. American Journal of Physics,. [dostęp on-line] https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1101/1101.0072.pdf,   

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułĆwiczenia na biceps i triceps
Następny artykułĆwiczenia na triceps w domu
mgr Patrycja Lisiecka
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Instruktorka Rekreacji Ruchowej AWF ze specjalnością: Fitness Ćwiczenia Siłowe. Miłośniczka aktywnego trybu życia, wellness i zdrowego żywienia. Ukończyła podstawowy kurs dietetyki przeprowadzony przez Akademię Dietetyki we Wrocławiu. Od lat związana ze sportem: jest byłą piłkarką ręczną, brała udział w szosowych wyścigach rowerowych, a także w zawodach sylwetkowych. Od samego początku swoje zainteresowania oraz wiedzę fizjoterapeutyczną poszerza w dziedzinie medycyny sportowej, ortopedii, traumatologii, a także w pediatrii. Specjalizuje się w treningu rehabilitacyjnym, treningu siłowym, a także w dietetyce i racjonalnym odżywianiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here