Strona główna Treningi i ćwiczenia 6 Weidera – ćwiczenia, plan i efekty

6 Weidera – ćwiczenia, plan i efekty

3968
0
PODZIEL SIĘ
areobiczna 6 weidera

Każdy marzy o zgrabnym ciele, które można bez skrępowania pokazać na plaży. Na pewno nie jedna osoba starając się o taką sylwetkę słyszała o programie nazywanym areobiczną szóstką Weidera lub po prostu A6W. Czy naprawdę jest to tak rewolucyjny program, który przy pomocy zaledwie 6 ćwiczeń zagwarantuje nam formę życia?

6 Weidera – ćwiczenia

Ćwiczenia w A6W nie zmieniają się w trakcie trwania programu obejmującego 6 lub 7 tygodni. Można stwierdzić, że 7 tygodni nie jest wcale długim czasem, jednak poziom trudności stopniowo się zwiększa. Zaczyna się od 1 serii, podczas której należy każde ćwiczenie powtórzyć 6-krotnie, a kończy 3 seriami, kiedy to każde ćwiczenie należy powtórzyć 24-krotnie. Plan ten nie jest dla osób, które cenią sobie zmienność i urozmaicenie treningów. Zwłaszcza, że przez ostatnie kilka dni wykonuje się dokładnie 432 ćwiczenia każdego dnia. Taka liczba jest w stanie zniechęcić nawet najbardziej zdeterminowaną osobę.  

6 Weidera – plan

Plan jest prosty i uniwersalny dla każdej osoby, niezależnie od  stopnia wytrenowania. Obejmuje 6 ćwiczeń, które powtarza się w ilości serii i samych powtórzeń rosnąco w miarę upływu czasu. Jedyną modyfikacją jest ciągłość ćwiczeń. Wariant pierwszy obejmuje ćwiczenia codziennie, bez żadnego dnia przerwy przez 6 tygodni. Natomiast wariant 2 dopuszcza jeden dzień przerwy po każdych 6 dniach ćwiczeń, trwając 7 tygodni.

Wariant 1 [1]


Wariant 2 [1]

Ćwiczenia w obu wariantach są identyczne. Są to:

  1. Leżenie na plecach, ręce wzdłuż tułowia. Naprzemienne zgięcia nóg do uzyskania w biodrze i kolanie kąta prostego z równoczesnym uniesieniem barków oraz zbliżeniem dłoni do kolan. Przytrzymanie ok. 3 sekund i zmiana nogi. Przez cały czas odcinek lędźwiowy przyklejony do podłoża.
  2. Modyfikacja ćwiczenia 1 – unoszenie jednoczesne obu nóg. Przytrzymanie ok. 3 sekund.
  3. Modyfikacja ćwiczenia 1 – nogi pracują tak, jak w ćwiczeniu 1, dłonie splecione na karku.
  4. Nogi pracują tak, jak w ćwiczeniu 2, dłonie splecione na karku.
  5. Dłonie splecione na karku. Barki cały czas uniesione, naprzemiennie zgięcia i wyprost nóg w stawach biodrowych i kolanowych – popularne „nożyce”
  6. Unoszenie jednoczesne barki oraz obie wyprostowane nogi, przytrzymanie 3 sekund.

Efekty 6 Weidera

W zależności od typu sylwetki efekty A6W mogą być różne. Jeśli wykonuje go osoba, która jest wysportowana, z niską zawartością tkanki tłuszczowej, której zależy tylko na wzmocnieniu mięśni brzucha, to może uzyskać pożądany efekt. Jeśli jednak wykonuje go osoba, której zależy na zrzuceniu nadmiaru kilogramów i jednoczesnym wysmukleniu okolicy brzucha, może się zawieść. Nie ma możliwości, aby spalić tłuszcz „miejscowo” z okolic korpusu. W miarę przestrzegania diety z odpowiednio niższym bilansem kalorycznym, wraz z dobrze dobranym treningiem, zmniejsza się zawartość tkanki tłuszczowej całego ciała m.in. z okolic brzucha.

Dodatkowo, sprawę komplikuje fakt, iż osoby, które mają bardzo osłabione mięśnie tułowia, mogą podczas wykonywania tego programu nadmiernie obciążać mięśnie szyi, co nie jest pozytywnym efektem. Przeciążenia również mogą dotyczyć mięśni brzucha, na których skupia się cały trening. W planie brakuje przerwy na regenerację, ale także na wzmocnienie mięśni działających przeciwwstawnie do wspomnianych mięśni brzucha, mianowicie mięśni grzbietu. Może to skutkować brakiem równowagi mięśniowej, zarówno pod kątem wzmocnienia, jak i elastyczności obu grup mięśniowych. Taki stan może doprowadzić nawet do zaburzeń w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Biorąc pod uwagę specyfikę tego programu, widać, że nie jest ona dla wszystkich. Tylko wąska grupa osób może odnieść pozytywne rezultaty. Dla większości natomiast, 6 Weidera może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zwłaszcza osoby początkujące, które mogą wykonywać te ćwiczenia w sposób nieprawidłowy, powtarzając je dzień w dzień mogą łatwo doprowadzić do kontuzji. Dlatego tak istotne jest, aby dobierać rodzaj treningu indywidualnie dla danej osoby, jej możliwości oraz efektu, jaki chce osiągnąć. Zdecydowanie lepsze rezultaty w utracie tkanki tłuszczowej można osiągnąć innymi metodami treningowymi, niż ciągłe katowanie mięśni brzucha na macie. Jako przykład, można podać badanie wykonane w Polsce w 2013 r., w którym wzięły udział kobiety, zarówno cierpiące na nadwagę, jak i z prawidłową masą ciała.

Po 3. tygodniach regularnego uczęszczania na aerobik nastąpił spadek ilości tkanki tłuszczowej oraz wzrost ilości masy mięśniowej. Jeżeli jednak, ktoś ma inne preferencje, istnieje wiele innych rodzajów treningu. Dobre rezultaty można osiągnąć zarówno ćwicząc aerobik, pływając czy biegając pod warunkiem odpowiedniej intensywności ćwiczeń, połączonej z ujemnym bilansem kalorycznym. Wyżej wymienione aktywności będą również oddziaływać zdecydowanie korzystniej na inne grupy mięśniowe oraz na ogólną wydolność organizmu niż program A6W.

Bibliografia:

[1] Oficjalna strona A6W: http://www.6weidera.com/harmonogram.php [dostęp: 08.08.17)

[2] R. Janiszewska i wsp., Skład ciała i jego zmiany pod wpływem 3-miesięcznego treningu zdrowotnego u dorosłych kobiet, 2013

[3] M. Plewa, Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu otyłości, 2006

[4] J. Zapolska, Fitness w leczeniu nadwagi i otyłości, 2010

[5] J. E. Donnelly, Effects of a 16-Month Randomized Controlled Exercise Trial on Body Weight and Composition in Young, Overweight Men and Women, 2003

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here