Strona główna Treningi i ćwiczenia Skalpel z Ewą Chodakowską – efekty

Skalpel z Ewą Chodakowską – efekty

3299
0
PODZIEL SIĘ
skalpel Ewy chodakowskiej efekty

O Ewie Chodakowskiej słyszał każdy. Większość kobiet ćwiczących w domu miało do czynienia z którymś z jej programów treningowych. Niesłabnącą popularnością cieszy się jeden z pierwszych programów jakim jest skalpel. Czy rzeczywiście jest to program, który z powodzeniem może zastąpić narzędzie chirurgiczne?

Skalpel Ewy Chodakowskiej

Jest to 40-minutowy program, w skład którego wchodzi kilkuminutowa rozgrzewka, część właściwa oraz końcowe rozciąganie. Jest to trening statyczny, przeznaczony zarówno dla osób początkujących, jak i mających doświadczenie z aktywnością. Tempo treningu jest stałe, jednak, jeśli dla kogoś jest ono zbyt wysokie, może zmniejszyć ilość powtórzeń, ale nie kosztem prawidłowej techniki.

Ewa Chodakowska zaleca, aby dla osiągnięcia maksymalnych efektów wykonywać trening minimum 3 razy w tygodniu. Dzięki systematyczności, rekomenduje osiągnięcie pierwszych efektów już po miesiącu ćwiczeń.

Podczas treningu Ewy rozgrzewka płynnie przechodzi w część właściwą. Nie ma tutaj podziału na serie czy obwody, jak w przypadku innych jej programów. Większość ćwiczeń głównie skupia się wokół mięśni nóg i pośladków. Znajdziemy tutaj różne warianty przysiadów, wykroki, czy wymachy nóg. Jednak ćwiczenia są często wielostawowe, więc oprócz tej partii zaangażowane są także mięśnie pleców czy ramion. Dobór pozycji do ćwiczeń obejmuje zarówno pozycje stojące, leżenie, jak i podpór, co zapobiega monotonii. Ostatnie kilka minut treningu to ćwiczenia mięśni brzucha.

Efekty po Skalpelu Ewy Chodakowskiej

Osoba początkująca może odnieść wiele korzyści z regularnego wykonywania skalpela. Aby jednak tak się stało, muszą być spełnione pewne warunki. Mianowicie osoba ćwicząca nie może mieć żadnych przeciwwskazań, ani kontuzji, przez które trening mógłby przynieść więcej szkody niż pożytku. W tym przypadku dotyczy to zwłaszcza stawów kolanowych, jako, że trening ten w dużej mierze obciąża ten właśnie obszar. Niestety obecnie wiele osób, boryka się z problemami z kolanami, więc w tym przypadku lepiej zacząć od „bezpieczniejszej” aktywności, np. pływania, które nie będzie dodatkowo obciążać stawów. Jeśli cierpimy na bóle stawowe, czy to w obrębie kolan, barków czy kręgosłupa, warto przed przystąpieniem do treningów skonsultować się z lekarzem.

Kolejnym wymaganiem, które musi zostać spełnione, aby trening nie zaszkodził jest prawidłowa technika. Niektóre ćwiczenia i pozycje, mogą być zbyt trudne dla początkujących, zwłaszcza dla osób, które nie mają świadomości własnego ciała. Nawet osoby mające doświadczenie ze sportem mogą mieć problemy z prawidłową techniką przysiadów. Na początku warto jest wykonywać trudniejsze pozycje przed lustrem lub nagrywać ułożenie ciała i oceniać poprawność techniki. Wracając do przysiadów w tym przypadku należy zwrócić uwagę, żeby kręgosłup był ułożony prosto – lordoza lędźwiowa nie powinna być za bardzo pogłębiona. Kolana natomiast powinny znajdować się nad stopami, uda ułożone równolegle do podłoża.  Dla niektórych osób, zwłaszcza zaznajomionych z wysiłkiem, mogłoby się wydawać, że przysiady bez obciążenia nie mają sensu. Nic bardziej mylnego. Według badań, większe zmęczenie mięśni uzyskuje się przy ćwiczeniach w pełnym zakresie ruchu, a przy mniejszym obciążeniu, które w tym przypadku jest ciężarem ciała.

Niewątpliwą zaletą tego programu jest fakt, że może on stać się dobrym wstępem do regularnej aktywności fizycznej. Ćwiczenia same w sobie przynoszą wiele korzyści, zaczynając od poprawy nastroju, po wzmocnienie mięśni, wzrost jędrności, poprawę wydolności oraz profilaktykę zdrowotną. Dodatkowo wzrost jędrności oraz wzmocnienie problematycznych partii ciała dla większości kobiet – pośladków czy brzucha, może spowodować również wzrost pewności siebie. A wydawać by się mogło, że jest to aspekt, całkowicie nie do przecenienia.

Ewie Chodakowskiej nie można odmówić jednego – ruszyła z kanapy całą rzeszę kobiet. Metamorfozy ukazywane na jej portalach społecznościowych są najlepszą rekomendacją jej treningów. Treningi z Ewą Chodakowską, nie wymagają specjalnego sprzętu, poza oczywiście odpowiednim obuwiem treningowym, ani specjalnych warunków. Dlatego każdy osoba, która chciałaby zacząć przygodę z aktywnością w domu, a nie ma przeciwwskazań może zacząć od treningów Ewy. Ma ona na tyle bogatą kolekcję programów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz dopasowania treningu, ważne jest również samopoczucie w trakcie i podczas ćwiczeń. Jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe, należy skontaktować się z doświadczonym trenerem, ponieważ może okazać się, iż twoja technika wykonywania ćwiczeń, wymaga poprawy.

Bibliografia:

[1] J. Zapolska, Fitness w leczeniu nadwagi i otyłości, 2010

[2] D. Mamczur, Zakres ruchu versus ciężar, 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here