PODZIEL SIĘ

Musculus triceps brachii – czyli inaczej mówiąc mięsień trójgłowy ramienia, tzw. „triceps”, należy do mięśni tylnej grupy ramienia. Odpowiada za prostowanie go w stawie ramiennym, a także jest przywodzicielem i prostownikiem stawu łokciowego. Jak ćwiczyć ten mięsień oraz jakie ćwiczenia na tę partię można wykonać w swoim domu?

Mięsień trójgłowy ramienia, jak sama nazwa wskazuje, posiada trzy głowy. Głowę długą, boczną oraz przyśrodkową.

Na początek trochę anatomii:

Przyczep początkowy mięśnia trójgłowego

  • Głowa długa ma swój początek na guzku podpanewkowym łopatki i biegnie między mięśniem obłym mniejszym a mięśniem obłym większym ku dołowi. Jej początek jest ukryty pod mięśniem naramiennym.
  • Głowa boczna rozpoczyna się na górnej części kości ramiennej (powyżej bruzdy nerwu promieniowego i na przegrodzie międzymięśniowej bocznej).
  • Głowa przyśrodkowa swój początek ma na tylnej części kości ramiennej, od około 2/3 długości aż do torebki stawowej.

Przyczep końcowy

Wszystkie trzy głowy „tricepsa” łączą się wspólnym pasmem ścięgna z wyrostkiem łokciowym kości łokciowej.

Czynności, za jakie odpowiada ten mięsień, to:

  • głowa długa działa na dwa stawy (ramienny i łokciowy); w stawie ramiennym jest jednym z najsilniejszych mięśni prostujących ramię (powoduje tyłozgięcie), a także przywodzi je;
  • działanie główne tricepsa na staw łokciowy to prostowanie stawu łokciowego.

Ćwiczenia na mięsień trójgłowy ramienia powinny uwzględniać jego wielokierunkowość i zaangażować każdą z jego trzech głów.

Ćwiczenia na triceps

Ćwiczenia, jakie możemy wykonać w klubie fitness, to między innymi:

  1. Prostowanie przedramion z linkami lub drążkiem prostym przy użyciu wyciągu górnego jest to jedno z łatwiejszych ćwiczeń. Należy stanąć w lekkim rozkroku przed wyciągiem, chwycić linę i wyprostować plecy. Stajemy na lekko ugiętych kolanach, ściągamy ciężar w dół (przy czym nie wykonujemy ruchu w stawach łokciowych), łokcie są przyklejone do tułowia. Wolno powracamy do pozycji wyjściowej.
  2. Prostowanie przedramienia w podporze przodem z hantlami ćwiczenie należy wykonać w pochyleniu i oparciu o ławkę. Rękę, która nie bierze udziału w ćwiczeniu oraz kolano opieramy o ławeczkę. Plecy utrzymujemy proste, prostopadle do podłoża. Ruch, jaki należy wykonać, to prostowanie przedramienia z hantlą. Następnie powracamy do pozycji wyjściowej.
  3. Wyciskanie „francuskie” z hantlami – stojąc/siedzącPodczas wykonywania tego ćwiczenia angażujemy wszystkie trzy głowy mięśnia. Stajemy w niewielkim rozkroku, plecy proste, rękę z hantlą prostujemy nad głową. Wykonujemy zgięcie przedramienia i opuszczamy ciężar za głowę, następnie dynamicznie powracamy do pozycji wyjściowej.

Trening tricepsów możemy wykonać również w domu bez specjalistycznego sprzętu czy maszyn. Jeśli posiadamy hantelki, to z pewnością ułatwią nam one ułożenie treningu. Jeśli jednak ich nie mamy, możemy zastąpić je np. 1,5l butelkami wody mineralnej.

Ćwiczenia na triceps w domu

Ćwiczenia, jakie możemy wykonać w domu na mięsień trójgłowy ramienia, to:

  1. Wyciskanie „francuskie” oburącz w siadzie siedząc na krześle, trzymamy hantlę lub butelkę wody za głową. Ręce wyprostowane, plecy proste. Wykonujemy ruch zgięcia przedramion i opuszczamy ciężar za głowę, następnie dynamicznie powracamy do pozycji wyjściowej.
  2. Dipsy lub inaczej „pompki” na krześle/ławce w podporze tyłem o krzesło. Utrzymujemy plecy proste i wykonujemy ruch ugięcia przedramion kierując łokcie do tyłu. Wolno schodzimy w dół do podłoża, następnie dynamicznie powracamy do pozycji wyjściowej.
  3. Wąskie pompki jeśli jesteś osobą całkowicie początkującą, możesz to ćwiczenie robić w wersji „damskie pompki”, czyli opierając się na kolanach. Kładziemy się na podłodze, układamy dłonie na podłożu pod barkami lub nieco wężej. Unosimy tułów prostując przedramiona i trzymamy go w jednej linii (w wersji trudniejszej opieraj się mocno na stopach – lub w wersji dla początkujących – na kolanach). Ruch, jaki należy wykonać, to ugięcie przedramion, opuszczając klatkę piersiową w stronę podłogi. Następnie powracamy do pozycji wyjściowej.
  4. Prostowanie ręki w opadzie tułowia na stojąco stajemy prosto z hantlą lub butelką wody w dłoni. Tułów pochylamy równolegle do podłogi, rękę z hantlą trzymamy zgiętą blisko ciała. Ruch, jaki należy wykonać, to wyprostowanie przedramienia siłą tricepsa za siebie. Następnie uginamy łokieć i powracamy do pozycji wyjściowej. Pilnujemy, aby plecy były w jednej linii, proste.

Triceps stanowi 2/3 masy mięśniowej całego ramienia, dlatego wymaga od nas poświęcenia większej uwagi. Ćwiczenia musimy dobierać w taki sposób, aby pozwolić mu na wszechstronny rozwój i zaangażowanie wszystkich trzech głów.

Ważne, aby przed samym treningiem, nawet jeśli wykonujemy go w domu, zacząć od prawidłowej rozgrzewki. Pamiętajmy też o tym, że ćwiczenia przyniosą oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy będziemy zwracać uwagę na poprawność techniczną.

Bibliografia:

[1] Demeilles L., Kruszewski M., Kulturystyka dla każdego, Siedmiogród, 2015.

[2] Bochenek A., Anatomia człowieka, PZWL, 2010.

[3] Wade P., Skazany na trening, Aha, 2013.

[4] Lauren M., Siła bez siłki, Feria, 2016.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak kręcić hula hop? Ćwiczenia i efekty hula hop
Następny artykułNabiał w diecie sportowca. Czym zastąpić nabiał?
mgr Patrycja Lisiecka
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Instruktorka Rekreacji Ruchowej AWF ze specjalnością: Fitness Ćwiczenia Siłowe. Miłośniczka aktywnego trybu życia, wellness i zdrowego żywienia. Ukończyła podstawowy kurs dietetyki przeprowadzony przez Akademię Dietetyki we Wrocławiu. Od lat związana ze sportem: jest byłą piłkarką ręczną, brała udział w szosowych wyścigach rowerowych, a także w zawodach sylwetkowych. Od samego początku swoje zainteresowania oraz wiedzę fizjoterapeutyczną poszerza w dziedzinie medycyny sportowej, ortopedii, traumatologii, a także w pediatrii. Specjalizuje się w treningu rehabilitacyjnym, treningu siłowym, a także w dietetyce i racjonalnym odżywianiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here