Strona główna Treningi i ćwiczenia Treningi Ewy Chodakowskiej: Skalpel i Skalpel 2

Treningi Ewy Chodakowskiej: Skalpel i Skalpel 2

2757
0
PODZIEL SIĘ
skalpel ewy chodakowskiej cz 1 i 2

Ewa Chodakowska od kilku lat nieprzerwanie jest jedną z najpopularniejszych trenerów fitness w Polsce oraz coraz częściej również za granicą. W czasie swojej działalności wydała wiele programów treningowych zarówno dla osób mniej, jak i bardziej zaawansowanych. Każda chętna i zdeterminowana osoba znajdzie coś dla siebie.

Treningi Ewy Chodakowskiej

Obecnie na stronie oficjalnego sklepu Ewy można znaleźć aż 21 programów stworzonych przez nią samą lub jej współpracowników. Dzięki tak dużej różnorodności zarówno osoby początkujące, zaawansowane, jak i kobiety w ciąży znajdą program, który będzie spełniał ich wymagania. Należy jednak pamiętać, że treningi przez nią stworzone są skierowane przede wszystkim do osób zdrowych, bez dysfunkcji w obrębie aparatu stawowego, jak i krążeniowego. Osoby po urazach, czy cierpiące na otyłość, powinny przed przystąpieniem do treningów skonsultować to z fizjoterapeutą lub lekarzem. Dodatkowo, większość programów, które stworzyła Ewa są skierowane do osób, które nawet jeśli są początkujące to mają pewne umiejętności w zakresie świadomości własnego ciała. Często w jej programach pojawiają się trudniejsze ćwiczenia np. przysiady, wyskoki, czy wykroki, które wykonywane w niewłaściwy sposób mogą przyczynić się do kontuzji. Dlatego osoby, które nie mają żadnego doświadczenia z aktywnością fizyczną odniosą zdecydowanie lepsze korzyści ćwicząc pod okiem osoby wykwalifikowanej, która będzie potrafiła wyeliminować błędy oraz wskazać poprawną technikę.

Na swoich płytach Ewa Chodakowska podkreśla, że to systematyczność jest kluczem do sukcesu, zaleca treningi przynajmniej 3 razy w tygodniu oraz zapewnia, że efekty pojawią się już po miesiącu regularnych ćwiczeń. Warto jednak pamiętać, że decydując się na systematyczne ćwiczenia z Ewą należy przede wszystkim zapewniać organizmowi różnorodność, dlatego zdecydowanie lepsze rezultaty można osiągnąć poprzez częste zmiany programów treningowych, własne modyfikacje, czy dodawanie ćwiczeń. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zakup wielu płyt, mogą skorzystać z zestawów treningowych, które Ewa umieszcza na swoich portalach społecznościowych – Instagramie, czy Facebooku. Dzięki temu ciało nie będzie miało możliwości zbyt szybkiego przyzwyczajenia się do danych ćwiczeń.

Bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie się do treningów. Wydawać by się mogło, że ćwiczenia w domu nie wymagają żadnego sprzętu czy ubioru, jednak jest to nieprawda. Przestrzeń, na której będzie odbywał się trening musi być na tyle duża, aby ćwiczenia były wykonywane bezpiecznie. Jeśli podłoga nie daje odpowiedniej przyczepności należy zastosować matę do ćwiczeń, która będzie zapobiegała ślizganiu się. Strój podczas ćwiczeń powinien być wygodny oraz niekrępujący ruchów, natomiast buty specjalnie przeznaczone do treningów. Obuwie jest szczególnie istotne, gdyż amortyzuje wszelkie wykroki czy wyskoki, oraz zapewnia prawidłową stabilizację stopy. Dodatkowo, zapewnia przyczepność, dzięki czemu wpływa na bezpieczeństwo podczas treningu.

Skalpel Ewy Chodakowskiej

Jednym z pierwszych oraz najpopularniejszych treningów Ewy Chodakowskiej jest skalpel. Jest to 40 minutowy trening, w skład którego wchodzi rozgrzewka, część właściwa oraz rozciąganie. Trening nakierowany jest przede wszystkim na mięśnie nóg, występują w nim różne warianty przysiadów, wykroków czy wymachów nóg. Jednak ćwiczenia zaproponowane na tej płycie są często wielostawowe, wymagające jednoczesnego zaangażowania wielu partii ciała, dzięki czemu oprócz nóg pracują również ramiona, brzuch, czy plecy. Ostatnie kilka minut treningu nakierowane jest natomiast na mięśnie brzucha.

Jest to często program polecany dla osób początkujących, gdyż ćwiczenia nie są bardzo wymagające, przeważnie są to ćwiczenia statyczne, które nie wymagają wysokiej wydolności. Jednak w przypadku tego programu, bardzo ważna jest prawidłowa technika ćwiczeń, która zagwarantuje bezpieczeństwo podczas treningu. Jeśli nie ma możliwości, aby trening ten odbywał się pod okiem osoby doświadczonej, można ćwiczenia wykonywać przed lustrem, lub nawet nagrywać się podczas ćwiczeń i sprawdzać czy pozycja była właściwa.

Skalpel 2 Ewy Chodakowskiej

Skalpel 2 jest kolejnym programem, który powstał po sukcesie pierwszej części. Jest to około 30 minutowy trening, który rozpoczyna się również rozgrzewką, a kończy rozciąganiem. Trening właściwy podzielony jest na 3 serie, każda z nich zawiera 3 lub 4 ćwiczenia. Podobnie jak w pierwszej części, ta również składa się z ćwiczeń angażujących przede wszystkim nogi i pośladki, ale również ćwiczenia na ramiona i brzuch. Nowością w tym programie jest wykorzystanie krzesła do ćwiczeń. Tak samo jak w przypadku pierwszej części skalpela, tak i tutaj kluczową rolę odgrywa prawidłowa technika ćwiczeń, dlatego na niej należy skupić swoją uwagę w pierwszej kolejności.

Skalpel 1 oraz 2 są programami treningowymi skierowanymi przede wszystkim do osób, które mają doświadczenie z aktywnością fizyczną, a którym zależy przede wszystkim na wzmocnieniu ud, brzucha i pośladków. Zdecydowanym plusem tego rodzaju ćwiczeń jest brak konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu oraz fakt, że trening ten można wykonać wszędzie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKetoza. Efekty diety ketogenicznej
Następny artykułLeucyna – działanie, cena, opinie
Nina Więcek
Dietetyk i fizjoterapeuta z Wrocławia. Pasjonatka jogi, miłośniczka książek i początkujący nurek. A oprócz tego wegetarianka. Zajmuję się promowaniem zdrowego stylu życia, zarówno w kwestii diety, jak i aktywności. Uważa, że to niewielkie kroki są kluczem do sukcesu i nad nimi stara się pracować każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here