Strona główna Treningi i ćwiczenia Taniec brzucha dla początkujących – akcesoria i efekty

Taniec brzucha dla początkujących – akcesoria i efekty

4270
0
PODZIEL SIĘ
taniec brzucha technika efekty sprzęt

Taniec brzucha z języka angielskiego „belly dance”, inaczej nazywany również tańcem orientalnym, ponieważ swoje początki wywodzi z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Ta sztuka taneczna zyskuje z dnia na dzień na swojej popularności. Czym w ogóle jest taniec brzucha i jak się za niego zabrać?

Taniec brzucha dla początkujących

Nauka tańca brzucha nie należy do najtrudniejszych, podstawą są, jak sama nazwa wskazuje, ruchy brzucha, bioder, a także subtelne ruchy dłoni, ramion oraz klatki piersiowej. W przeciwieństwie do tańca klasycznego, w tańcu brzucha nie obowiązują żadne określone z góry figury.
Ruchy, które w nim wykorzystujemy charakteryzuje izolacja poszczególnych partii mięśni oraz części ciała.

Chcąc nauczyć się samemu tego tańca musimy mieć świadomość, że będzie on od nas wymagał dużo skupienia, a także regularności ćwiczeń. Jeśli ktoś chciałby zaczerpnąć wiedzy i lekcji u wykwalifikowanego instruktora, to jest to zdecydowanie bardzo dobra opcja, jednak nie każdy chce poświęcać tyle czasu, a także pieniędzy na samym starcie. W takim przypadku mamy dostępne w internecie mnóstwo filmików, na których trenerzy pokazują, w jaki sposób wykonywać poszczególne ruchy. Jedną z takich skarbnic wiedzy jest serwis Youtube, który możemy włączyć w dowolnym momencie i zacząć swój trening.

Taniec brzucha – akcesoria

Na samym początku nie martwmy się ani o muzykę, czy też odpowiedni strój. Załóżmy coś wygodnego, zdejmijmy obuwie i skupmy się na opanowaniu podstawowych ruchów. Strój przeznaczony do belly dance składa się z długich ozdobnych spódnic, kolorowych chust oraz ozdobnych biustonoszy. Taniec brzucha powinien być wykonywany na boso, a brzuch tancerki powinien być odkryty lub zasłonięty przezroczystą siatką. Tancerki często mają na sobie ozdobne błyszczące, kolorowe bransoletki, a ich biodra przystraja pas z licznymi zawieszkami.

Strój różni się w zależności od tego jaką odmianę tańca wybierzemy, a mamy w czym wybierać, ponieważ możemy wyodrębnić między innymi:

  • klasyczny taniec turecki
  • klasyczny taniec egipski
  • tribal
  • beledi
  • melaya leff

A także wiele innych w zależności od regionu. Każda z odmian tańca brzucha charakteryzuje się inną muzyką, ekspresją wyrazu, a także konkretnymi ruchami bioder, brzucha oraz rąk.

Taniec brzucha – efekty

Taniec brzucha tak jak każda inna aktywność fizyczna przynosi również wiele korzyści. Wykonywany regularnie i intensywnie może pomóc w utracie zbędnej tkanki tłuszczowej, a także w większym wyeksponowaniu talii. Wysmukla ręce i poprawia naszą gibkość. Dzięki temu, że w ruchach staramy się izolować zarówno górną, jak i dolną część ciała, poprawia się nasza koordynacja, jak również jesteśmy w stanie osiągnąć umiejętność wykonywania niezależnych od siebie ruchów. Nasza kondycja oraz wytrzymałość dodatkowo ulegnie poprawie.

Taniec brzucha może wykonywać każdy, istnieją nawet kursy tańca orientalnego dla kobiet w ciąży, ponieważ wielokrotnie powtarzane ruchy miednicą, przynoszą ułatwienie podczas porodu. Belly dance również w aspektach psychologicznych przynosi same pozytywy. Pozwoli nam się zrelaksować, dobrze bawić, a przy tym poczuć zarówno kobieco, jak i zmysłowo. Efektem ubocznym przy stosowaniu również odpowiedniej diety może być zrzucenie nadprogramowych kilogramów.

Wcześniej była to aktywność fizyczna przeznaczona wyłącznie dla kobiet, teraz możemy się spotkać z tym, że również mężczyźni próbują swoich sił w tańcu brzucha (co zdarza się dość sporadycznie). Niemniej jednak jeśli chcemy spróbować zaczerpnąć tańca orientalnego, to śmiało próbujmy, nie ma na co czekać. Efekty przy regularnych treningach – gwarantowane!

Bibliografia:

  1. Kuźmińska O. Taniec w teorii i praktyce
  2. https://www.youtube.com/user/ZahraBellydanceGroup
  3. http://www.belly-dance.pl
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTechnika i efekty nordic walking. Jak dobrać kijki do nordic walking?
Następny artykułZajęcia fitness – rodzaje. Zajęcia fitness dla dzieci i kobiet w ciąży
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Instruktorka Rekreacji Ruchowej AWF ze specjalnością: Fitness Ćwiczenia Siłowe. Miłośniczka aktywnego trybu życia, wellness i zdrowego żywienia. Ukończyła podstawowy kurs dietetyki przeprowadzony przez Akademię Dietetyki we Wrocławiu. Od lat związana ze sportem: jest byłą piłkarką ręczną, brała udział w szosowych wyścigach rowerowych, a także w zawodach sylwetkowych. Od samego początku swoje zainteresowania oraz wiedzę fizjoterapeutyczną poszerza w dziedzinie medycyny sportowej, ortopedii, traumatologii, a także w pediatrii. Specjalizuje się w treningu rehabilitacyjnym, treningu siłowym, a także w dietetyce i racjonalnym odżywianiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here