Strona główna Treningi i ćwiczenia Nordic walking: technika chodzenia i efekty

Nordic walking: technika chodzenia i efekty

1757
0
PODZIEL SIĘ
nordic walking technika efekty

Czy chodzenie można nazwać sportem? Okazuje się, że tak. Nordic walking każdego roku zyskuje na popularności. Coraz częściej można znaleźć zawody w tej dyscyplinie, a sport ten cieszy się uznaniem zarówno wśród starszych, jak i młodszych osób.

Nordic walking polega na dynamicznym marszu połączonym z odpychaniem się od podłoża specjalnymi kijkami. Opiera się na najbardziej podstawowej aktywności człowieka, jaką jest chodzenie. Dzięki temu może być uprawiany prawie przez każdego, niezależnie od wieku, płci i poziomu sprawności fizycznej. Jest zalecany zarówno dla zdrowych osób, jak i borykających się z powszechnymi chorobami cywilizacyjnymi: nadwagą, cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym.

Nordic walking posiada też inną zaletę. Mianowicie prostotę. Nie wymaga żadnych skomplikowanych sprzętów, ani doboru miejsca. Wystarczy kupno kijków, które można dostać już za 30 złotych. W miarę upływu czasu i wzrostu zainteresowania tą aktywnością można zainwestować w lepsze modele zbudowane np. z włókna węglowego, które są lżejsze i wygodniejsze, ale ich cena jest wyższa (około 100 złotych). Nie trzeba także inwestować w drogi strój. Na początku w zupełności wystarczą zwykłe, wygodne ubrania. Kolejną zaletą jest brak konieczności doboru specjalnego miejsca. Nordic walking można uprawiać praktycznie wszędzie, np w parku czy lesie.

Technika chodzenia nordic walking

Mogłoby się wydawać, że jest to najprostszy z możliwych sportów, wystarczy wziąć kijki i iść. Jest to bardzo zwodnicze, gdyż wiele osób chodzi w nieprawidłowy sposób, przez co nie może czerpać wszystkich pozytywnych korzyści tej dyscypliny. Podczas chodzenia należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • podczas chodzenia z kijkami ruch dłoni i stóp musi być naprzemienny. Czyli wykrokowi prawej stopy w przód towarzyszy wysunięcie do przodu lewej dłoni;
  • kręgosłup powinien być wyprostowany. W tym przypadku należy potraktować to jako fundamentalną regułę. Szyja musi być wyprostowana, wzrok skierowany przed siebie;
  • dłoń znajdująca się z przodu powinna być lekko zaciśnięta na uchwycie kijka, natomiast dłoń z tyłu otwarta. Wysunięciu się kijka z tyłu zapobiegają rękawiczki, które zakłada się na dłonie połączone z kijkami;
  • stopka kijka z przodu powinna znajdować się w miejscu, w którym wypada na podłożu środek ciężkości ciała, natomiast tego z tyłu w odległości mniej więcej jednego kijka od ciała.

Powyższe reguły na początku mogą wydawać się skomplikowane i trudne do weryfikacji podczas chodzenia. Jako, że zdecydowanie łatwiej i lepiej jest więcej czasu poświęcić na opanowanie prawidłowej techniki na początku swojej przygody z tą aktywnością, zamiast w późniejszym czasie korygować nieprawidłową technikę, rekomenduje się skorzystanie z usług profesjonalisty. Wykwalifikowany instruktor może pomóc zarówno w prawidłowej regulacji i dostosowaniu kijków, jak i korygowaniu ewentualnych błędów podczas chodzenia.

Efekty nordic walking

Dzięki popularności, jaką zyskuje nordic walking nie brak badań nad efektami tej formy. Zarówno w Polsce, jak i za granicą przeprowadzane są liczne badania nad jego wpływem na zdrowie ludzi. Poza standardowymi efektami, takimi jak redukcja masy ciała czy polepszenie kondycji, można odnaleźć także ciekawsze rezultaty. W 2010 roku, w Polsce zbadano wpływ nordic walkingu na jakość życia kobiet po mastektomii. Po 8 tygodniach odnotowano spadek zaburzeń depresyjnych oraz lękowych, a także poprawę jakości życia. Kolejne ciekawe badanie zostało przeprowadzone z udziałem 40 pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą Parkinsona. W ich przypadku, po 6. tygodniach zaobserwowano istotną poprawę chodu pacjenta, ale także łatwiejsze dostosowanie się do różnych sytuacji życiowych.

Regularny trening nordic walkingu ma też pozytywny wpływ na obniżanie ciśnienia tętniczego w przypadku osób chorujących na nadciśnienie, co zostało zbadane w 2011 przez pracowników Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jednak nie tylko osoby z powyższymi schorzeniami odniosą pozytywne efekty. Także w przypadku osób zdrowych systematyczny trening może mieć działanie profilaktyczne, zwłaszcza w przypadku chorób cywilizacyjnych, np. otyłości.

Nordic walking jest aktywnością dla każdego. W zależności od preferencji można przekształcić to w formę bardziej rekreacyjną chodzenie po parku czy lesie średnim tempem lub w formę bardziej wymagającą dynamiczny marsz pod górę. Niezależnie od wybranej formy, jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza latem, gdy pogoda zachęca do wyjścia z domu.

Bibliografia:

  • D. Purzycka, K. Prusik i wsp. Ocena wpływu 3-miesięcznego treningu Nordic Walking na ciśnienie tętnicze u kobiet po 60. roku życia. 2011
  • K. Prusik, V. Zaporozhanov i wsp. Rekreacyjne uprawianie Nordic walking a jakość życia osób w wieku 60-70 lat. 2010
  • J. Szelfer – Derela, K. Suszyński i wsp. Nordic Walking w rehabilitacji choroby Parkinsona. 2014
  • J. Szczepańska – Gieracha, I. Malicka i wsp. Wpływ ośmiotygodniowego treningu nordic walking na jakość życia kobiet po mastektomii. 2010
  • M. Tschentscher i wsp. Health Benefits of Nordic Walking: A Systematic Review. 2013
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBieganie na bieżni. Efekty
Następny artykułGlutamina – właściwości, działanie. Jak dawkować glutaminę?
Nina Więcek
Dietetyk i fizjoterapeuta z Wrocławia. Pasjonatka jogi, miłośniczka książek i początkujący nurek. A oprócz tego wegetarianka. Zajmuję się promowaniem zdrowego stylu życia, zarówno w kwestii diety, jak i aktywności. Uważa, że to niewielkie kroki są kluczem do sukcesu i nad nimi stara się pracować każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here