Strona główna Diety Czy warto stosować dietę Ewy Chodakowskiej?

Czy warto stosować dietę Ewy Chodakowskiej?

3223
0
PODZIEL SIĘ
dieta ewy chodakowskiej czy warto stosować

Diety zalecane przez trenerki fitness zyskują coraz większą popularność zwłaszcza wśród odchudzających się kobiet. Na czym polega dieta Ewy Chodakowskiej i czy warto ją stosować?

Dieta Ewy Chodakowskiej

Ewa Chodakowska to jedna z najpopularniejszych w Polsce trenerek, jest również redaktor naczelną sportowego magazynu BeActive. Poprzez swoje programy treningowe pomogła już wielu kobietom pozbyć się nadmiernych kilogramów, poprawić sylwetkę i uwierzyć w siebie. Oprócz dostępnych na płytach planów treningowych Ewa Chodakowska wydała książkę, w której radzi kobietom jak zmienić swoje życie. Poza aktywnością fizyczną w swoich zaleceniach zwraca uwagę na wartość prawidłowej diety. Na czym polega dieta Ewy Chodakowskiej?

Trenerka współpracując z dietetykami proponuje stosowanie racjonalnej, urozmaiconej, nierestrykcyjnej diety, która ma na celu zmianę nawyków żywieniowych i dbanie o zdrowie. Najważniejsze zasady, na których oparte są założenia stworzonej przez nią diety:

  • 5 posiłków w ciągu dnia, w tym 3 główne i dodatkowo 2 przekąski,
  • zwracanie uwagi szczególnie na spożywanie śniadania (zalecana jest owsianka z suszonymi owocami, orzechami i pestkami),
  • regularne posiłki, spożywane maksymalnie co 4 h,
  • spożywanie wszystkich grup produktów spożywczych, bez konieczności ich eliminacji,
  • odpowiednie nawodnienie organizmu (min. 1,5 l wody dziennie),
  • spożywanie sezonowych warzyw i owoców,
  • przygotowywanie planu żywieniowego z wyprzedzeniem oraz stosowanie listy zakupów,
  • nie zalecane jest nadmierne ograniczanie kalorii, ze względu na konieczność regularnych treningów,
  • spożywanie posiłku przed (np. owoce lub koktajl) i po (np. owsianka lub orzechy) treningu.

Czy warto stosować dietę Ewy Chodakowskiej?

Według autorki, dieta gwarantuje skuteczną redukcję masy ciała, bez efektu jojo. Co ciekawe nie jest to typowa dieta niskokaloryczna, a wręcz niektóre z posiłków charakteryzują się wysoką kalorycznością. Dużym plusem proponowanej diety jest nauka prawidłowych nawyków żywieniowych, zwłaszcza regularnego spożywania posiłków i kładzenia nacisku na konieczność spożywania śniadań, szczególnie u osób aktywnych fizycznie. W książce możemy przeczytać, że stosowanie diet o wartości energetycznej niższej niż podstawowa przemiana materii, może wiązać się ze spadkiem tempa metabolizmu, utratą mięśni i problemem z redukcją nadmiaru tkanki tłuszczowej, co jest ważną informacją dla osób odchudzających się.

Dieta Ewy Chodakowskiej jest więc po prostu stosowaniem się do zasad prawidłowego żywienia. Z tego względu można polecić ją wielu kobietom, bez problemów zdrowotnych. Ta dieta może stanowić również dobry wstęp do trwałej zmiany nawyków żywieniowych i przejścia na dietę redukcyjną.

Ze względu na dosyć ogólne podejście do żywienia nie jest to jednak dieta zalecana dla każdego, a zwłaszcza dla osób cierpiących na różne choroby i zaburzenia funkcjonowania organizmu. Jeśli musisz przyjmować leki lub nie masz jeszcze postawionej diagnozy, lepiej nie robić nic na własną rękę i udać się do specjalisty.

Dieta Ewy Chodakowskiej to zbiór zasad prawidłowego żywienia, który jest zgodny z obecnym stanem wiedzy dietetycznej. Takie zmiany zaleca się wprowadzić każdej osobie, która do tej pory odżywiała się nieprawidłowo. Jednak ze względu na brak indywidualizacji zaleceń nie każdy może uzyskać dzięki niej zamierzony efekt i redukcję nadmiernych kilogramów na stałe. Jeśli chcesz zacząć odżywiać się prawidłowo ta dieta jest jak najbardziej dla Ciebie, jednak jeśli chcesz wspomóc swoje leczenie udaj się do specjalisty.

Bibliografia:

[1] Chodakowska E., Kavoukis L., Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską, K.E. Liber, 2013

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta cholesterolowa. Co jeść żeby obniżyć cholesterol?
Następny artykułCo powinna zawierać dieta sportowca? Zasady żywienia sportowców
mgr Natalia Główka
Dietetyk sportowy i kliniczny, Doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistka Fundacji Otylii Jędrzejczak oraz członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej i International Society of Sports Nutrition (ISSN). Autorka publikacji renomowanego czasopisma dla dietetyków "Współczesna Dietetyka". Od wielu lat współpracuje ze sportowcami wyczynowymi różnych dyscyplin, w tym medalistami międzynarodowych imprez sportowych, reprezentantami Polski, olimpijczykami, czołowymi zawodnikami KSW oraz FEN, a także zawodnikami rajdu Dakar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here