Strona główna Treningi i ćwiczenia Kolka podczas biegania. Sposoby na kolkę

Kolka podczas biegania. Sposoby na kolkę

2114
0
PODZIEL SIĘ
kolka podczas biegania

Zapewne każdego z nas „złapała” kiedyś kolka. Podczas biegu, czy większej aktywności fizycznej mogliśmy wtedy odczuć niespodziewany kłujący ból pod żebrami lub w dolnej części brzucha. Czym tak naprawdę jest kolka?

Kolka podczas biegania

Kolka podczas biegu lub innej aktywności fizycznej to nic innego jak sporadyczny, nagły, uciążliwy i kłujący ból, który często nie pozwala nam dalej kontynuować treningu. Jest to przypadłość występująca zarówno u amatorów, jak u zawodowców. Badania nad przyczyną pojawiania się takiego bólu są trudne w przeprowadzeniu i wyjaśnieniu, ponieważ pojawia się niesystematycznie. Dlatego też nadal ciężko jest określić co jest konkretnym czynnikiem wywołującym kolkę.

W literaturze można się spotkać z wyjaśnieniami, iż kolka to związany z wysiłkiem ból lub skurcz brzucha, zlokalizowany najczęściej w dolnej części brzucha po prawej stronie. Takie dolegliwości utrzymują się zazwyczaj do kilku minut po zaprzestaniu wysiłku. Naukowcy stworzyli kilka teorii, dzięki którym możemy domniemać, co tak naprawdę wywołuje ten nieprzyjemny ból podczas biegu. Najczęściej spotykaną teorią jest skurcz przepony i podrażnienie więzadeł łączących ją z narządami wewnętrznymi. Przepona jest głównym mięśniem oddechowym. Podczas aktywności fizycznej może wystąpić niedobór tlenu w tym mięśniu na rzecz mięśni obwodowych zaangażowanych w ruch, przez co następuje jej skurcz.

Inną z teorią występowania kolki podczas biegu są problemy z kręgosłupem piersiowym. badania wykazały, że osoby ze zwiększoną kifozą piersiową są bardziej podatne na występowanie kolki.

Za niektóre przyczyny powstawania kolki podawane są także takie czynniki jak:

  • nieprawidłowa dieta,
  • nieprawidłowy oddech podczas biegu – płytki lub zbyt szybki związany ze zbyt intensywnym biegiem,
  • nieodpowiednia pora spożywania posiłków,
  • leki,
  • nieprawidłowa postawa – zwiększona kifoza piersiowa powodująca zwiększony nacisk na organy,
  • brak rozgrzewki,
  • stany chorobowe takie jak kamica nerkowa, owrzodzenie błony śluzowej żołądka,
  • napięcie mięśni brzucha, wzdęcia,
  • urazy,
  • nieprawidłowo dobrana intensywność do przeprowadzanego wysiłku – jest to czynnik, z którym można się spotkać najczęściej.

Sposoby na kolkę

Strategii postępowania z kolką jest bardzo dużo, jednak najskuteczniejszym sposobem w momencie jej wystąpienia jest zaprzestanie wysiłku lub przynajmniej zmniejszenie jego intensywności na kilka minut. Gdy już nas ona złapie spróbujmy również wyregulować swój oddech.

W badaniach można także spotkać listę zalecanych czynności, które zmniejszają ryzyko wystąpienia kolki. Są to między innymi: wprowadzenie ćwiczeń oddechowych angażujących przeponę, wzmocnienie mięśni brzucha, dobrze przeprowadzona rozgrzewka. Należy również pamiętać o tym, aby zacząć swoją aktywność fizyczną około 2–3h po posiłku.

Kolka jak wspomniałam dotyka zarówno amatorów, jak i zawodowców. Jest częstą dolegliwością u biegaczy i pozostaje zagadką dla naukowców. Niemniej jednak przy dobrze prowadzonym i rozsądnym treningu powinna być rzadkością. Jeśli jednak jej występowanie pojawia się często i ból utrzymuje się dłużej niż kilka minut należy wybrać się do specjalisty.

Bibliografia:

[1] B. Muir, J Can, Exercise related transient abdominal pain: a case report and review of literature, Chiropr Assoc. 2009 Dec;53(4):251-60

[2] F C Dimeo, J Peters, H Guderian, Abdominal pain in long distance runners: case report and analysis of the literature, Br J Sports Med 2004

[3] J. Górski, Fizjologiczne podstawy Wysiłku fizycznego, 2001

[4] K. Birch, D. MacLaren, K. George, Krótkie wykłady Fizjologia Sportu

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKortyzol – badanie poziomu, działanie. Objawy wysokiego poziomu kortyzolu
Następny artykułKalistenika: plan treningowy i efekty. Ćwiczenia kalisteniczne
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Instruktorka Rekreacji Ruchowej AWF ze specjalnością: Fitness Ćwiczenia Siłowe. Miłośniczka aktywnego trybu życia, wellness i zdrowego żywienia. Ukończyła podstawowy kurs dietetyki przeprowadzony przez Akademię Dietetyki we Wrocławiu. Od lat związana ze sportem: jest byłą piłkarką ręczną, brała udział w szosowych wyścigach rowerowych, a także w zawodach sylwetkowych. Od samego początku swoje zainteresowania oraz wiedzę fizjoterapeutyczną poszerza w dziedzinie medycyny sportowej, ortopedii, traumatologii, a także w pediatrii. Specjalizuje się w treningu rehabilitacyjnym, treningu siłowym, a także w dietetyce i racjonalnym odżywianiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here