Strona główna Treningi i ćwiczenia Callanetics. Efekty ćwiczeń callanetics

Callanetics. Efekty ćwiczeń callanetics

3952
0
PODZIEL SIĘ
callanetics efekty ćwiczenia callanetics

Callanetics nie jest zbyt rozpowszechniony w Polsce, jednak jest zdecydowanie warty uwagi. Jest to rodzaj zajęć fitness kierowany przede wszystkim do osób, którym zależy na szczupłym, jędrnym ciele, bez obciążania stawów. Jest to również świetna alternatywa dla wyczerpujących zajęć na siłowni.

Callanetics powstał w latach 80. ubiegłego wieku. Został stworzony przez Callan Pinckney, której zależało na stworzeniu zestawu ćwiczeń, które nie będą obciążały nadmiernie stawów. Powodem były problemy zdrowotne autorki zarówno z kręgosłupem, jak i z kolanami. Proponowane przez nią ćwiczenia są przeważnie statyczne, wykorzystujące niewielkie, jednak precyzyjne ruchy, oraz ćwiczenia izometryczne. Mimo, że początkowo ćwiczenia mogą wydawać się łatwe, to osoby całkowicie początkujące powinny wykonywać je pod okiem osoby wykwalifikowanej, która pomoże uniknąć podstawowych błędów.

Ćwiczenia callanetics

Wielką zaletą jest, że ćwiczenia nie wymagają dodatkowego sprzętu. Można jej wykonywać zarówno na sali treningowej, jak i w domowym zaciszu. Na początku wykonywania trening może wydawać się skomplikowany, jednak z czasem będzie można bardziej skupiać się na napinaniu określonych mięśni oraz słuchaniu ulubionej muzyki.

Każdy trening callanetics składa się z 3 części: rozgrzewki, części wzmacniającej oraz rozciągania. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy pamiętać o kilku zasadach.

  • Po pierwsze, nie należy wykonywać treningu po obfitym posiłku, należy poczekać minimum 1,5 godziny.
  • Strój do ćwiczeń nie powinien krępować ruchów, mogą to być krótkie spodenki lub dresy.
  • Poziom i stopień trudności ćwiczeń powinien być dostosowany do możliwości ćwiczącego. Na początku lepiej jest wykonywać je krócej, z czasem można wydłużać czas ćwiczeń, aby uniknąć kontuzji.
  • Jeżeli nie ma możliwości pracy pod okiem osoby doświadczonej, lepiej jest wykonywać ćwiczenia przed lustrem. Dzięki temu będzie można na bieżąco korygować pozycję ciała, tak aby była ona jak najbardziej prawidłowa.

Poniżej znajduje się kilka ćwiczeń zarówno wzmacniających, jak i rozciągających.

  1. Stanie, stopy na szerokość bioder, plecy wyprostowane, ręce wyciągnięte do góry, również proste. Barki nie powinny unosić się do góry. Skłon w bok, bez pochylania się do przodu, kręgosłup cały czas jest wyprostowany, czubek głowy skierowany do sufitu. Pozycję należy utrzymać kilka-kilkanaście sekund, potem zmienić na drugą stronę.
  2. Stanie z nogami na szerokość bioder, ręce wzdłuż ciała. Równoczesne zgięcie kolan i wykonanie niewielkiego przysiadu, z równoczesnym wymachem rąk do przodu, prostowaniu kolan towarzyszy powrót rąk. Plecy powinny być wyprostowane, a podczas przysiadu należy wypchnąć biodra w tył (jak podczas siadania na krześle), aby nie wysuwać kolan w przód.
  3. Leżenie na plecach, nogi zgięte w kolanach, stopy oparte o podłogę, ręce wzdłuż ciała. Zaokrąglając odcinek piersiowy, unieść głowę oraz barki i ręce w przód, lędźwie  znajdują się na macie. Następnie unosić i opuszczać plecy kilka centymetrów w przód i tył, cały czas mocno napinając mięśnie brzucha oraz nie odrywając odcinka lędźwiowego od maty.
  4. Siad w rozkroku, nogi wyprostowane w kolanach, palce stóp skierowane do sufitu (nogi nie powinny rotować się do środka, tylko na zewnątrz). Powolny i delikatny skłon do przodu, plecy wyprostowane, dłońmi można opierać się o podłogę. W przypadku osób bardzo rozciągniętych, dłońmi można wędrować do przodu, aż do oparcia przedramion na podłodze.

Efekty callanetics

Autorka programu, twierdzi, że po 10 godzinach zajęć można poczuć się 10 lat młodziej. Jest to na pewno bardzo subiektywne odczucie, jednak z pewnością można stwierdzić, że po 10 godzinach można odczuć różnicę. Systematyczne uprawianie callanetics powoduje wzrost wytrzymałości oraz elastyczności mięśni. Dzięki temu ciało może stać się jędrniejsze, a cellulit zmniejszony. Ćwiczenia te pomimo wielu zalet, mają niestety jedną wadę – nie budują wytrzymałości oraz nie wpływają na polepszenie kondycji. Jednak jako dodatek do innych treningów, będą stanowić świetnie uzupełnienie. Badania przeprowadzone w 2003 roku z udziałem 112 kobiet wykazały, że callenetics wpływa pozytywnie na wzmocnienie mięśni, przede wszystkim brzucha, nóg oraz pośladków.

Callanetics jest świetną alternatywą dla osób, którym znudziły się obecne zajęcia fitness. Dość szybko można zobaczyć pozytywne efekty przede wszystkim w okolicach brzucha, ud, i pośladków. Tak jak każdy inny wysiłek fizyczny redukują poziom stresu.

Bibliografia:

[1] Oficjalna strona callanetics – https://callanetics.com/

[2] J. Eider, Callanetics as one of the factors in motor abilities development in women, 2003

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułĆwiczenia na brzuch w domu i na siłowni dla początkujących
Następny artykułBieganie a odchudzanie. Czy bieganie odchudza?
Nina Więcek
Dietetyk i fizjoterapeuta z Wrocławia. Pasjonatka jogi, miłośniczka książek i początkujący nurek. A oprócz tego wegetarianka. Zajmuję się promowaniem zdrowego stylu życia, zarówno w kwestii diety, jak i aktywności. Uważa, że to niewielkie kroki są kluczem do sukcesu i nad nimi stara się pracować każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here